Czy można wystawić fakturę z NIP do paragonu bez NIP?

Data publikacji: 12-08-2024

Powszechnie stosowaną praktyką jest wystawianie paragonu fiskalnego a następnie faktury do tego paragonu. Powstaje pytanie w jakich sytuacjach można wystawić taką fakturę a w jakich przypadkach nie należy tego robić. Jakie konsekwencje czekają podatnika, który taką fakturę wystawi a nie powinien?

  • Jakie są zasady wystawiania faktury do paragonu?

Obecnie nabywca ma 3 miesiące (licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar/wykonano usługę bądź otrzymano zapłatę) na zgłoszenie żądania wystawienia faktury do paragonu. Wówczas sprzedawca w terminach określonych w art. 106i ust. 6 UoVAT ma obowiązek spełnić żądanie i wystawić taką fakturę. Jeżeli prośba nabywcy wpłynęła po wskazanym terminie sprzedawca nie jest zobowiązany do wystawienia mu faktury, może to jednak uczynić dobrowolnie.

Nabywca powinien zdecydować, czy danego zakupu dokonuje jako podatnik czy jako konsument. Jeśli jako podatnik to przed dokonaniem transakcji powinien o tym poinformować sprzedającego. Paragony (sprzedaż na kasie fiskalnej) są co prawda przeznaczone dla sprzedaży konsumenckiej, jednak w praktyce poprzez umieszczenie na paragonie NIP może on zostać uznany za fakturę.

*Paragon nieprzekraczający kwoty 450 zł/100 euro brutto, który zawiera NIP nabywcy stanowi fakturę (tzw. uproszczoną).

*Przy paragonie wystawionym na kwotę 450 zł/100 euro bądź wyższą zawierającym NIP nabywcy sprzedawca zobowiązany jest wystawić fakturę do paragonu. Otrzymany paragon nie stanowi bowiem faktury a sprzedaż dla podatnika wymaga wystawienia faktury.

Jeżeli klient nie poda NIP do czasu wystawienia paragonu fiskalnego to sprzedawca uznaje, że dokonuje on zakupu jako konsument. Może wystąpić o wystawienie faktury do tego paragonu, ale faktura również powinna być jak dla konsumenta, bez NIP. Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje zasada, że fakturę z NIP do paragonu można wystawić, jeżeli paragon ten również zawiera NIP.

W pliku JPK_V7 taką fakturę sprzedaży wykazuje się z oznaczeniem FP. Podstawa opodatkowania oraz podatek należny z tej transakcji są już wykazane w raporcie okresowym z kasy fiskalnej (dobowym lub miesięcznym), zatem ujęcie takiej faktury ma charakter tylko ewidencyjny i nie zwiększa kwoty VAT należnego.

  • Kiedy nie można wystawić faktury do paragonu?

Kluczowym dla wystawienia faktury do paragonu dla przedsiębiorcy jest NIP nabywcy na paragonie. Jeśli na paragonie nie widnieje NIP nie jest możliwe wystawienie do takiego paragonu faktury z NIP.

Kolejnym przypadkiem jest faktura uproszczona. Paragon zawierający NIP nabywcy wystawiony na kwotę nie przekraczającą 450zł/100 euro brutto; posiadający datę wystawienia, sprzedaży, numer; pozwalający określić kwotę według podziału na obowiązujące stawki jest fakturą uproszczoną i stanowi podstawę do odliczenia podatku VAT. Do takiego paragonu nie należy wystawiać faktury, mimo iż zawiera on NIP nabywcy. W uproszczeniu: nie należy wystawiać faktury do faktury. Wynika to z objaśnień podatkowych z dnia 16 października 2020 r.

  • Jakie grożą kary i sankcje?

Za wystawienie faktury z NIP do paragonu bez NIP grozi sankcja w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego wynosząca 100% podatku VAT wykazanego na fakturze. Sankcja ta nie jest uznaniowa, w przypadku stwierdzenia tej nieprawidłowości organ po prostu ją ustala i nakłada na podatnika. Sankcją zostaje objęty zarówno sprzedawca z tytułu jej wystawienia jak i nabywca, który taką fakturę wykaże w ewidencji.

  • Kiedy można wystawić fakturę z NIP do paragonu?

Podsumowując fakturę z NIP do paragonu można wystawić, jeżeli paragon nie stanowi faktury uproszczonej oraz pod warunkiem, że zawiera NIP nabywcy.

Wiktoria Salwin
Kancelaria Wyrzykowscy

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.