Zgodnie z treścią art. 111 ust. 1 ustawy o VAT – podatnicy dokonujący sprzedaży m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obowiązani są do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych. Minister Finansów w drodze rozporządzenia zwolnił jednak niektóre grupy podatników z takowego obowiązku.
Pod poz. 37 załącznika do ww. rozporządzenia wymieniono – „Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła”.
Czy zatem płatność kartą spełnia warunki ww. zwolnienia? DKIS wydał w tej sprawie stanowisko.
Spółka Jawna, która wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej prowadzi wynajem domków letniskowych. Spółka, od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, będzie przyjmować płatności kartą poprzez terminal płatniczy oraz za pośrednictwem stron internetowych. Spółka ta zbiorczo otrzyma od banku wpłatę płatności z danego dnia na jej rachunek bankowy. Ponadto operator systemu płatności będzie udostępniał Spółce raport wszystkich płatności, dzięki któremu będzie ona mieć możliwość zidentyfikowania i powiązania transakcji z konkretną, świadczoną przez nią usługą.
Nadmienia sią, iż spółka wcześniej nie miała obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych.
Stosownie do ww. treści rozporządzenia, aby Spółka mogła skorzystać ze zwolnienia wskazanego pod poz. 37 załącznika, musi spełnić łącznie poniższe warunki:
-
Otrzymać w całości zapłatę za wykonaną usługę za pośrednictwem m.in. banku na rachunek bankowy;
-
Z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności ona dotyczyła;
-
Przedmiotem dostawy nie mogą być towary oraz usługi wymienione w § 4 rozporządzenia.
W powyższej sprawie DKIS w wydanej w dniu 14.06.2024 r. interpretacji indywidualnej (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.259.2024.2.ALN) stwierdził, iż „warunki niezbędne do zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej na podstawie przepisu § 2 ust. 1 rozporządzenia, zgodnie z pozycją 37 załącznika do niego zostaną spełnione, bowiem w związku z dokonanym zamówieniem klient będzie miał możliwość płatności w formie karty płatniczej poprzez terminal płatniczy oraz za pomocą płatności internetowych. Będą otrzymywać Państwo zbiorczą wpłatę wszystkich płatności kartą zrealizowanych w danym dniu na rachunek bankowy. Operator systemu płatności udostępni Państwu raport wszystkich płatności. W ten sposób środki pieniężne znajdujące się na karcie płatniczej zostaną przekazane przez bank na Państwa rachunek. Będzie istniała możliwość zidentyfikowania transakcji i powiązania jej z konkretnym zamówieniem oraz klientem na podstawie przekazanych danych w przelewie bankowym. Ponadto, co istotne nie będą Państwo dokonywać świadczenia usług, które zostały wymienione w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących”.
Reasumując, w stosunku do czynności, za które zapłata przez klientów (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) przekazywana będzie za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej i płatności internetowych a z ewidencji i dowodów otrzymywanych z banku dokumentujących zapłatę, jednoznacznie będzie wynikać jakiej konkretnie czynności ona dotyczyła – można skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, wskazanego w poz. 37 załącznika do rozporządzenia.
Olga Grabowska
Kancelaria Wyrzykowscy
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.