W dniu 31 stycznia 2025 r. wydano na nasz wniosek interpretację indywidualną[i] w sprawie dotyczącej opodatkowania VAT czynności wniesienia przez Gminę aportem działki niezabudowanej do Spółki, której udziałowcami są wyłącznie JST.
STAN FAKTYCZNY
Gmina (Wnioskodawca) jest w posiadaniu działki niezabudowanej, którą planuje przekazać aportem Spółce. Udziałowcami tej Spółki są wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego, w tym Wnioskodawca.
Podstawowym celem Spółki jest budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu. Spółka zatem w ramach wyżej opisanych czynności wykonuje zadania własne Gminy. Spółka dodatkowo m.in. nabywa lokale mieszkalne i budynki mieszkalne oraz niemieszkalne w celu rozbudowy, nadbudowy i przebudowy, w wyniku której powstają lokale mieszkalne.
W zamian za wniesienie aportu Gmina ma otrzymać udziały w Spółce o wartości odpowiadającej wartości rynkowej ww. działki. Wniesiony przez Gminę wkład niepieniężny w postaci tej działki ma na celu dokapitalizowanie Spółki, przy jednoczesnej realizacji jej zadania własnego na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o samorządzie gminnym.
W związku z takim opisem sytuacji, zadano następujące pytanie: „Czy w zakresie czynności polegającej na wniesieniu przez Gminę aportu niezabudowanej nieruchomości do Spółki, Gmina nie działa jako podatnik VAT, a w konsekwencji aport nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT”?
STANOWISKO DKIS
Zdaniem Gminy powyżej opisana czynność nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie działa ona jako podatnik VAT wykonując zadanie własne w postaci gminnego budownictwa mieszkaniowego. Z tym stanowiskiem nie zgodził się jednak DKIS.
DKIS wskazał, iż „w przypadku transakcji wniesienia aportu do […] spółki […], wyczerpane zostaną przesłanki do uznania tej czynności za podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy – transakcja zbycia nieruchomości w drodze aportu będzie niewątpliwie czynnością cywilnoprawną (nie zaś publicznoprawną)”. DKIS wskazał również, iż jego zdaniem „Braku opodatkowania ww. czynności nie można wywodzić traktując czynności wykonywane przez [Spółkę] jako Państwa zadania własne w zakresie gminnego budownictwa mieszkaniowego […] Tym samym nie można uznać, że za pośrednictwem [Spółki] świadczą Państwa zadania własne w postaci gminnego budownictwa mieszkaniowego”. W konsekwencji – zdaniem DKIS – wniesienie przez Gminę do Spółki działki, w formie aportu, będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Jego zdaniem Gmina w tym przypadku działa w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 UoVAT, który wykonuje działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 UoVAT.
Reasumując, zdaniem DKIS w okolicznościach tej sprawy planowane przez Gminę wniesienie do Spółki (w której jest udziałowcem) działki, w formie aportu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
WAŻNE! W zależności od przypadku, czasem aport dokonany przez JST do spółki podlega, a czasem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem, każdy przypadek wniesienia aportu należy analizować indywidualnie.
Olga Grabowska
Kancelaria Wyrzykowscy
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.
[i] Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2025 r., sygn. 0114-KDIP4-1.4012.655.2024.1.MK
Zadaj pytanie