W dniu 17 grudnia 2024 r. zapadł wyrok WSA[i] w sprawie dotyczącej opodatkowania VAT stawką 0% transakcji sprzedaży urządzeń wielofunkcyjnych.
STAN FAKTYCZNY
Spółka (Wnioskodawca) jest dostawcą rozwiązań IT, audiowizualnych, a także sprzętu fotograficznego, RTV oraz gospodarstwa domowego. Nabywcami urządzeń, które Spółka dostarcza często są placówki oświatowe.
Wnioskodawca planuje dokonać dostawy urządzeń wielofunkcyjnych łączących w sobie funkcje drukarki, skanera, a także niewymienionych w załączniku nr 8 stanowiącym „Wykaz towarów, których dostawa jest opodatkowana stawką 0 % na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy” funkcji kopiarki lub faksu na rzecz placówki oświatowej.
Spółka nie mając pewności czy postąpi prawidłowo opodatkowując powyższą transakcję 0% stawką VAT wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Zadała w nim następujące pytanie: czy, dokonywana na rzecz placówki oświatowej dostawa urządzenia wielofunkcyjnego (wskazanego powyżej), podlega opodatkowaniu stawką 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a UoVAT?
STANOWISKO DKIS
Spółka uznała, iż zastosowanie stawki 0% dla tej transakcji jest prawidłowe. Z tym stanowiskiem nie zgodził się jednak DKIS.
DKIS wskazał, iż „w przywołanym załączniku nr 8 do ustawy ustawodawca wprost wymienia drukarki jako towar, którego dostawa jest opodatkowana stawką 0 % na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy. Jednakże, […] przedmiotem dostawy nie jest drukarka czy skaner, ale urządzenie wielofunkcyjne, tj. umożliwiające drukowanie, skanowanie i kopiowanie oraz umożliwiające drukowanie, skanowanie i faksowanie. Urządzenie wielofunkcyjne nie zostało wymienione wprost w załączniku nr 8 do ustawy, a zatem jego dostawa nie podlega preferencyjnej stawce podatku VAT, gdyż urządzenie to nie jest żadnym z towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy”. W konsekwencji do wskazanej dostawy urządzenia wielofunkcyjnego „nie będzie mogła mieć zastosowania preferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, a zatem sprzedaż przedmiotowych urządzeń wielofunkcyjnych będzie podlegała opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 23 %, zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT”.
STANOWISKO WSA
Wnioskodawca nie podzielając stanowiska DKIS, złożył skargę do WSA na wydaną interpretację indywidualną.
WSA rozpatrując niniejszą sprawę doszedł do wniosku, iż prawidłowym jest stanowisko wykazane przez Spółkę, nie zaś przez DKIS.
Uzasadniając swoje stanowisko wskazał, iż „wadliwe stanowisko organu interpretującego opiera się na wyłącznie semantycznej analizie pojęć drukarki i skanera, o których mowa w załączniku nr 8 do ustawy o VAT i anachronicznym sposobie spojrzenia na sporne zagadnienie w sytuacji gdy mamy do czynienia z jednej strony z wykazem, którego brzemiennie nie zmieniło się w tym zakresie od dwudziestu lat, a z drugiej strony z nieustannym ulepszaniem i rozwojem funkcjonalności wymienionych w nim urządzeń informatycznych przez ich producentów, co podyktowane jest oczekiwaniami rynku”.
Zdaniem WSA, DKIS nieprawidłowo przyjął, że opisane urządzenie wielofunkcyjne nie stanowi drukarki i skanera wymienionych pod pozycjami 2 i 3 ww. załącznika. Co w konsekwencji doprowadziło do błędnego uznania, że w ww. sytuacji nie ma zastosowania przepis art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a UoVAT.
Reasumując, zdaniem WSA dokonywana przez Spółkę dostawa urządzeń wielofunkcyjnych łączących w sobie funkcje drukarki, skanera, a także niewymienionych w załączniku nr 8 do UoVAT funkcji kopiarki lub faksu, dokonywana na rzecz placówki oświatowej, podlega opodatkowaniu stawką 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a UoVAT.
Należy jednak pamiętać, iż aby skorzystać z preferencji jaką jest opodatkowanie transakcji stawką 0% VAT – należy spełnić szereg warunków wskazanych w art. 83 ust. 13-15 UoVAT. Zatem, w każdym przypadku spełnienie warunków skorzystania z tej preferencji należy analizować indywidualnie.
Olga Grabowska
Kancelaria Wyrzykowscy
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.
[i] Wyrok WSA z dnia 17 grudnia 2024 r., sygn. I SA/Wr 646/24 (nieprawomocny)