Kiedy faktura dla osoby fizycznej?
Co do zasady sprzedaż osobom fizycznym (konsumentom) podlega obowiązkowi ewidencji na kasie fiskalnej. Dokumentem potwierdzającym transakcję jest wówczas paragon fiskalny. Możliwe są jednak zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej wymienione w rozporządzeniu, o których pisaliśmy w artykule z dnia 17.09.2024 r. (przejdź do artykułu)
Podatnik (sprzedawca) wystawia fakturę dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (nabywcy) jeżeli ta tego zażąda. Zgodnie z art. 106b ust. 3 UoVAT nabywca ma 3 miesiące na zgłoszenie takiej potrzeby, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
Jakie są terminy wystawienia takiej faktury?
Zgodnie z art. 106i ust. 6 UoVAT podatnik ma obowiązek spełnić żądanie klienta i wystawić fakturę do paragonu:
1) nie później niż 15. dnia kolejnego miesiąca, jeżeli zgłoszenie miało miejsce do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty,
2) nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania, jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, o którym mowa w pkt 1.
Należy przy tym pamiętać, że jeżeli prośba klienta wpłynęła w terminie powyżej 3 miesięcy, o których mowa już była powyżej, sprzedawca nie jest zobowiązany do wystawienia faktury, jednak może to uczynić dobrowolnie.
Co powinna zawierać faktura dla osoby fizycznej?
Elementy faktury określa art. 106e ust. 1 UoVAT. Również w tym przypadku one się nie zmieniają. Co ważne przepisy nie wymagają zamieszczania numeru PESEL nabywcy (zaznaczamy tę kwestię, gdyż do tej pory zdarzają się faktury, na których ten numer widnieje, a sprzedawcy żądają go od osób fizycznych zamiast NIP – co jest działaniem nieprawidłowym). Zatem na fakturze dla osoby fizycznej nie powinno być ani numeru PESEL ani NIP. Jedynymi danymi identyfikującymi nabywcę będą: imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. Na fakturze wystawianej do paragonu fiskalnego warto wskazać również informację o tym paragonie np.: Faktura do paragonu nr 1234 z dnia 01.10.2024 r. Przy wystawianiu takiej faktury wystawca zobowiązany jest przekazać oryginał faktury nabywcy, a do swojego egzemplarza dołączyć paragon.
Jak zaewidencjonować fakturę dla osoby fizycznej wystawioną do paragonu?
Jeśli sprzedaż została już zaewidencjonowana na kasie fiskalnej, wystawiono paragon a nabywca zażądał jeszcze faktury to mamy dwa dokumenty potwierdzające jedną transakcję. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania taka faktura oznaczana jest symbolem FP w części ewidencyjnej (sprzedażowej) pliku JPK_V7 i jej wartość nie zwiększa wartości w części deklaracyjnej. Podstawa opodatkowania oraz podatek należny z tej transakcji są wówczas wykazywane w raporcie okresowym z kasy fiskalnej, ujęcie takiej faktury ma charakter tylko ewidencyjny i nie zwiększa kwoty VAT należnego. Fakturę oznaczoną FP ujmuje się w okresie zgodnym z datą jej wystawienia – niezależnie od tego, kiedy wykazano podatek VAT należny ze sprzedaży.
Przykład:
Podatnik sprzedał towary osobie fizycznej za gotówkę. Przy dokonywaniu płatności nabywca zgłosił chęć otrzymania faktury, wówczas sprzedawca udokumentuje taką sprzedaż na kasie fiskalnej wystawiając paragon fiskalny a następnie wystawi fakturę do paragonu na osobę fizyczną bez NIP. Oznaczy ją symbolem FP w części ewidencyjnej pliku JPK_V7, ujmie w dacie wystawienia a podatek należny od tej transakcji odprowadzi z raportu okresowego, w którym będzie ujęty paragon dokumentujący tę sprzedaż. Nabywca zwróci paragon sprzedawcy, a ten przekaże mu fakturę.
Pamiętaj, że jeśli nie korzystasz ze zwolnień z kasy fiskalnej, a dokonujesz sprzedaży na rzecz konsumentów nie należy wystawienia paragonu zastępować wyłącznie fakturą. Najpierw paragon, później faktura!
Wiktoria Salwin
Kancelaria Wyrzykowscy
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.
Zadaj pytanie do artykułu