Czy wniesienie aportem koparki-ładowarki przez gminę do jej spółki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Tę kwestię rozpatrywał niedawno Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.*
Okoliczności sprawy
Gmina złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym wskazała, że zamierza wnieść aport w postaci koparko-ładowarki. Została ona nabyta przez gminę na potrzeby prowadzenia remontów dróg gminnych. Zatem, gmina nabyła koparko-ładowarkę z zamiarem wykorzystywania jej do działalności wykonywanej w charakterze organu władzy publicznej, czyli niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z tym nie przysługiwało jej prawo do odliczenia.
Gmina spytała organ podatkowy o obowiązek opodatkowania podatkiem VAT aportu w postaci koparko-ładowarki wnoszonego do spółki, w której posiada 100% udziałów.
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
W związku z tym, że:
- koparko-ładowarka została zakupiona wyłącznie w celu realizacji zadania własnego,
- gminie nie przysługiwało w ogóle prawo do odliczenia podatku VAT,
wnosząc aport gmina nie będzie działała w charakterze podatnika VAT. W konsekwencji aport nie będzie podlegał opodatkowaniu i nie należy dokumentować tej czynności fakturą.
Komentarz
Gminy są specyficznymi podatnikami z uwagi na swoją podwójną rolę. Czasem aport/sprzedaż podlega opodatkowaniu, a czasem nie podlega i nie powinna być dokumentowana fakturą. Ustalenie, czy dana transakcja podlega VAT bywa skomplikowane i wymaga ustalenia czy dana czynność jest realizowana jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą (podatnik VAT), czy jako organ władzy publicznej.
Powyższa interpretacja wpisuje się w dotychczasową praktykę organu podatkowego. Sprzedaż ruchomości, które nie były wykorzystywane do działalności podlegającej opodatkowaniu, a także handel nimi nie jest „typową” działalnością gminy, nie będzie podlegał opodatkowaniu. Przykładowo, w przypadku sprzedaży wozów strażackich wykorzystywanych uprzednio w celach przeciwpożarowych, DKIS również stoi na stanowisku, że czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Jeżeli natomiast gmina zajmuje się handlem danymi towarami, w taki sposób, że handel ten przybiera postać działalności handlowej (gospodarczej) to wówczas może już być uznawana za podatnika VAT. Konieczne jest zbadanie, czy wykluczenie gminy z kategorii podatników w danej sytuacji nie prowadziłoby do znaczących zakłóceń konkurencji. I tak, przykładowo w odniesieniu do nieruchomości DKIS wydaje interpretacje, z których wynika, że ich sprzedaż (a także aport do spółek komunalnych) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nawet tych nieruchomości, które nie były wykorzystywane w ogóle do jakiejkolwiek działalności (podlegającej opodatkowaniu ani wyłączonej z opodatkowania) od momentu ich nabycia.
W związku z różnymi sytuacjami oraz niejednolitą interpretacją przepisów bardzo często transakcja uznana za opodatkowaną albo za niepodlegającą opodatkowaniu może być kwestionowana przez organ podatkowy. Warto zatem być na to przygotowanym i posiadać stosowne argumenty na poparcie wybranej ścieżki.
Paweł Czaplicki
Kancelaria Wyrzykowscy
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.
*interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 stycznia 2025 r., 0113-KDIPT1-1.4012.857.2024.1.MG