Odliczenie podatku VAT przez Gminę w związku z montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach świetlic wiejskich

Data publikacji: 05-11-2024

Dnia 15.10.2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.634.2024.2.MC w związku z rozliczeniem VAT przez gminę z inwestycji w zakresie OZE.

Stan faktyczny

Gmina zgłosiła się z pytaniem czy będzie przysługiwało jej prawo pełnego bądź częściowego odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na wyremontowanie świetlic wiejskich, w tym na instalację paneli fotowoltaicznych. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku VAT, będzie prosumentem energii odnawialnej a zakupione i zamontowane instalacje fotowoltaiczne będą służyły budynkom świetlic wiejskich. Zdaniem Gminy świetlice służą mieszkańcom do spędzania wolnego czasu, rekreacji i edukacji oraz rozwijania zainteresowań lokalnej społeczności, w związku z czym Gmina nie działa w charakterze podatnika remontując te obiekty.


Stanowisko Gminy

Wydatki związane z tym przedsięwzięciem nie będą mieć związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT i Gmina nie będzie miała możliwości pomniejszenia podatku VAT należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycia w ramach tej inwestycji.


Stanowisko DKIS

DKIS uznał stanowisko Gminy w części dotyczącej wydatków na instalację fotowoltaiczną za nieprawidłowe. Zwrócił uwagę na art. 4 ust. 9 ustawy o OZE, zgodnie z którym „wprowadzanie energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci, o których mowa w ust. 1, nie są świadczeniem usług ani sprzedażą w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług”. Artykuł ten został uchylony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o OZE - „w art. 4 uchyla się ust. 9”. Czynności te (sprzedaż energii przez prosumenta) stanowią obecnie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, o ile są dokonywane przez podatników tego podatku – na co uwagę w uzasadnieniu zwrócił organ podatkowy.

DKIS uznał stanowisko Gminy w części dotyczącej pozostałych wydatków na remont za prawidłowe. Zgodził się ze zdaniem Gminy, że wydatki poniesione na wyremontowanie świetlic wiejskich (z wyłączeniem instalacji fotowoltaicznej) nie będą mieć związku z czynnościami opodatkowanymi i nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu odnoszących się do tej części.


Komentarz

Kluczowym w tej sprawie jest to, że Gmina jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz będzie prosumentem wytwarzającym i wprowadzającym energię do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej. Takie świadczenie wzajemne pomiędzy Gminą a przedsiębiorstwem energetycznym stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 UoVAT – takie jest aktualne stanowisko organów podatkowych. Art. 4 ust. 1a pkt 2 ustawy o OZE dotyczy energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej od 1 lipca 2022 r. przez prosumenta wytwarzającego energię elektryczną w instalacji OZE, której wytworzenie i wprowadzenie po raz pierwszy nastąpiło po 31 marca 2022 r. W związku z powyższym instalacje fotowoltaiczne na budynkach świetlic wiejskich będą służyły do produkcji prądu, którego dostawa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Istnienie związku z czynnościami opodatkowanymi stanowi podstawę do odliczenia podatku VAT naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 UoVAT.

Gmina nabywa prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach świetlic w części w jakiej będzie miała możliwość przyporządkowania wydatków do działalności opodatkowanej. Instalacja fotowoltaiczna służy do produkcji prądu, który zostanie przez Gminę sprzedany, ale także do zasilenia w prąd świetlicy, która to służy do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT – w związku z czym dostrzegalny jest związek zarówno z działalnością niepodlegającą opodatkowaniu jak i opodatkowaną VAT. Każdorazowo podatnik powinien poddać analizie wysokość tego odliczenia. Dla przykładu w interpretacji indywidualnej sygn. 0112-KDIL3.4012.522.2024.2.MC z dnia 11 października 2024 r. DKIS potwierdził stanowisko, że wydatki poniesione na instalacje fotowoltaiczne będą podlegały odliczeniu w takiej części w jakiej istnieje związek z działalnością opodatkowaną.


Wiktoria Salwin
Kancelaria Wyrzykowscy

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.

Zadaj pytanie do artykułu

Wiadomość została wysłana. Dziękujemy!