Zasady stosowania odpowiedniego kursu walut dla celów rozliczenia podatku VAT zostały uregulowane w art. 31a UoVAT.
W większości przypadków, gdy kwoty są wyrażone w walucie obcej, przelicza się je na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.
Alternatywnie, podatnik może wybrać kurs EBC z ostatniego dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku, waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
- Fakturowanie przed powstaniem obowiązku podatkowego
Jeśli faktura jest wystawiana przed powstaniem obowiązku podatkowego, stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Analogicznie jak w punkcie powyżej, stosuje się opcję wyboru kursu EBC.
- Przeliczanie według przepisów o podatku dochodowym
Rozwiązanie wprowadzone od 1 stycznia 2021 r. – podatnik może wybrać przeliczanie kwot na złote zgodnie z zasadami przeliczania przychodu w walucie obcej, wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym. Wybrana metoda musi być stosowana przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy. W przypadku rezygnacji z tej metody, podatnik musi wrócić do stosowania kursów NBP lub EBC, również na okres co najmniej 12 kolejnych miesięcy.
W sytuacji, gdy w okresie stosowania zasad przeliczania z podatku dochodowego wystąpi transakcja niepodlegająca przeliczeniu według tych zasad, konieczne jest zastosowanie kursów NBP lub EBC.
W przypadku importu towarów, przeliczenia dokonuje się zgodnie z przepisami celnymi.
- Usługi wstępu na imprezy masowe
Kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania wyrażone w walucie obcej mogą być przeliczane na złote zgodnie z przepisami celnymi stosowanymi na potrzeby obliczania wartości celnej importowanych towarów.
- Szczególne zasady dla określonych artykułów ustawy
Do celów stosowania niektórych artykułów UoVAT (art. 7a ust. 1, art. 45 ust. 1 pkt 11, art. 48 ust. 2, art. 52 ust. 3, art. 56 ust. 1 i 2, art. 138a pkt 2 i art. 138i ust. 1), kwoty wyrażone w euro przelicza się według kursu EBC z pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku podatkowego. Kwoty po przeliczeniu zaokrągla się do pełnych złotych, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Przykład 1
Gmina (sprzedawca) zawarła umowę z polskim podatnikiem VAT na dzierżawę gruntu, wynagrodzenie w umowie określono w wysokości 150 EURO netto miesięcznie. Faktury wystawiane są za miesięczne okresy rozliczeniowe, z terminem płatności do 14. dnia następnego miesiąca za dzierżawę w miesiącu poprzednim.
W przypadku najmu obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury, o ile ta wystawiona zostanie przed upływem terminu płatności. Jeśli zostanie wystawiona po tym dniu lub w ogóle nie zostanie wystawiona to obowiązek podatkowy powstaje w dniu upływu terminu płatności.
- Jeśli faktura za dzierżawę w styczniu 2025 r. została wystawiona 9 lutego 2025 r. (niedziela), a więc przed upływem terminu płatności, to obowiązek podatkowy powstanie w dniu 9 lutego. Zatem zgodnie z art. 31a ust. 1 do przeliczenia podstawy wynagrodzenia na złote Gmina powinna przyjąć kurs z dnia 7 lutego (ostatni dzień roboczy poprzedzający datę powstania obowiązku podatkowego). Podstawa opodatkowania (wartość netto) zatem wynosi w tym przypadku 150 EURO razy 4,1898, tj. 628,47 zł.
- Jeśli faktura nie została wystawiona przed upływem terminu płatności, to obowiązek podatkowy powstał z dniem upływu terminu płatności, a więc 14 lutego (piątek). Zatem zgodnie z art. 31a ust. 1 do przeliczenia podstawy wynagrodzenia na złote Gmina powinna przyjąć kurs z dnia 13 lutego (ostatni dzień roboczy poprzedzający datę powstania obowiązku podatkowego). Podstawa opodatkowania (wartość netto) zatem wynosi w tym przypadku 150 EURO razy 4,1652, tj. 624,78 zł.
Kursy publikowane przez NBP dostępne są tutaj <link>.
Kursy publikowane przez EBC dostępne są tutaj <link>.
Martyna Archacka
Kancelaria Wyrzykowscy
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.
Zadaj pytanie