W dniu 16 sierpnia 2024 r. ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
W aktualnie obowiązującym rozporządzeniu znajduje się zapis, iż do 31 grudnia 2024 r. zwolnieniu z ewidencjonowania na kasie fiskalnej podlegają czynności takie jak:
-
dostawa towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar;
-
świadczenie usług przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w:
-
bilonie lub banknotach, lub
-
innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę lub czynność jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności zapłata dotyczyła.
W nowym projekcie rozporządzenia prawodawca powyższych czynności nie ujął, a więc zawęził zakres stosowanych dotychczas zwolnień od tego obowiązku. Co to zatem oznacza?
Zakładając, iż projekt wejdzie w życie w aktualnej treści – podmioty wykonujące ww. czynności będą od 1 stycznia 2025 r. obowiązane do prowadzenia ich ewidencji na kasie fiskalnej (nie będą już podlegać zwolnieniu). W konsekwencji zaś do wyposażenia tych urządzeń w możliwość fiskalizacji (jeżeli jeszcze takowej nie posiadają), wystawiania paragonów i przechowywania raportów dotyczących tej sprzedaży.
Prawodawca wskazuje jednak w projekcie, iż podatnicy którzy w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2025 r. będą kontynuować lub rozpoczną dostawę towarów lub świadczenie usług, które do dnia 31 grudnia 2024 r. były zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji będą korzystać ze zwolnienia obowiązującego do 31 grudnia 2025 r.
Reasumując, podatnicy, którzy do końca 2024 r. korzystali z opisanych powyżej zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji na kasie fiskalnej i od 1 stycznia 2025 r. w dalszym ciągu będą kontynuować to zwolnienie wyłącznie do 31 grudnia 2025 r. będą mogli dalej z niego korzystać. Należy jednak traktować okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r. jako okres przejściowy.
Olga Grabowska
Kancelaria Wyrzykowscy
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.