Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zwyczajowo jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Dokumentem potwierdzającym taką transakcję jest paragon fiskalny. Przy spełnieniu określonych warunków sprzedawca może jednak korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. W tym artykule wskazane zostały niektóre z nich w podziale na zwolnienie podmiotowe oraz przedmiotowe.
Zwolnienie podmiotowe:
Podatnik jest zwolniony podmiotowo z kasy fiskalnej, jeżeli spełnia określone warunki zawarte w §3 rozporządzenia z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z kasy, np.:
-
wartość sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł,
-
rozpoczyna prowadzić działalność i przewidywana przez niego wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł.
Wówczas taki podatnik może nie posiadać kasy fiskalnej, jest z niej zwolniony i ewidencjonuje sprzedaż na rzecz osób fizycznych np.: przy pomocy ewidencji sprzedaży bezrachunkowej. W §4 rozporządzenia zostały wymienione czynności, które wyłączają możliwość zwolnienia, np.: dostawa gazu płynnego, zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych, świadczenie usług doradztwa podatkowego, kulturalnych i rozrywkowych czy mycia i czyszczenia samochodów. Oznacza to, że w przypadku dostawy takich towarów czy świadczenia tych usług podatnik nie skorzysta ze zwolnienia. Zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji na kasie fiskalnej.
Zwolnienie przedmiotowe:
Kolejnym zwolnieniem z kasy fiskalnej jest zwolnienie przedmiotowe polegające na wykonywaniu czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania ich na kasie (zawartych w załączniku do rozporządzenia z dnia 24 listopada 2023 r.). Są to przykładowo:
-
Usługi telekomunikacyjne, o których mowa w art. 2 pkt 25a ustawy (pkt 21),
-
usługi finansowe i ubezpieczeniowe (pkt 24),
-
dostawa nieruchomości (pkt 35),
-
świadczenie usług, za które otrzymano zapłatę za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem) pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła (pkt 37),
-
świadczenie usług przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety (pkt 40),
-
sprzedaż biletów komunikacji lotniczej oraz posiłków i towarów na pokładach samolotów (pkt. 42),
-
dostawa węgla kamiennego przez gminę nabytego z przeznaczeniem do sprzedaży dla gospodarstw domowych w ramach zakupu preferencyjnego (pkt 53).
Jeżeli wystąpi któryś z ww. przypadków bądź pozostałych wymienionych w rozporządzeniu to taką sprzedaż podatnik udokumentuje np.: dokumentem wewnętrznym, fakturą dla osoby fizycznej, ale nie paragonem.
Wiktoria Salwin
Kancelaria Wyrzykowscy
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.