Zwolnienia z kasy fiskalnej – rozporządzenie obowiązujące od 1 stycznia 2025 r.

Data publikacji: 30-01-2025

17 grudnia 2024 r. wydano rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2024 r., poz. 1902), które obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2027 r.

Przedstawiamy niektóre zmiany dotyczące zwolnień podmiotowych oraz przedmiotowych z obowiązku stosowania kas rejestrujących.

Czynności, które od 1 stycznia 2025 r. nie podlegają już zwolnieniu

Zacznijmy od przedstawienia czynności, które do końca 2024 roku podlegały zwolnieniu, natomiast od 1 stycznia 2025 r. w załączniku do rozporządzenia się nie znalazły. Zwolnieniu z kasy fiskalnej nie podlegają już:

  • usługi związane z opróżnianiem szamb i dołów gnilnych (PKWiU 37.00.12), które nie zostały udokumentowane fakturą (poz. 8 załącznika) – przy czym pozostało zwolnienie dla czynności świadczenia usług, gdy płatność następuje przelewem, a z ewidencji i dowodów wynika jednoznacznie czego płatność dotyczyła (poz. 42 załącznika),
  • dostawę towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar,
  • świadczenie usług przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w formie gotówkowej bądź bezgotówkowej, jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę lub czynność jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła ta zapłata, temat ten poruszaliśmy już w artykule: „Samoobsługowe automaty, urządzenia lub maszyny z obowiązkiem prowadzenia ewidencji na kasie fiskalnej!”.

Nowe zwolnienia przedmiotowe

Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzono nowe zwolnienia przedmiotowe. Zwolniono z ewidencji na kasie fiskalnej m.in.:

  • usługi parkingu samochodów i innych pojazdów świadczone przez podatnika na rzecz jego pracowników,
  • sprzedaż biletów w publicznym transporcie zbiorowym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w formie gotówkowej bądź bezgotówkowej, jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę lub czynność jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła ta zapłata.

Czasowe przedłużenie zwolnień przedmiotowych

W § 8 określono czasowe przedłużenie obowiązywania zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej w przypadku podatników rozpoczynających lub kontynuujących świadczenie określonych usług/dostaw w określonym okresie czy też tych którzy przed 1 stycznia 2025 r. zaprzestali świadczyć te czynności a następnie po tej dacie i we wskazanym okresie ponownie rozpoczęli.

Kasę fiskalną od 1 lipca 2025 r. będą musieli posiadać przedsiębiorcy sprzedający:

  • wyroby klasyfikowane do CN 2404 i 8543 40 00 (m.in. papierosy elektroniczne i wyroby z konopi) z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów;
  • wyroby zawierające w swym składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50 proc. objętości, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w tym rozpuszczalników, płynów odkażających, rozcieńczalników farb, płynów do odmrażania.

Kasę fiskalną od 1 kwietnia 2026 r. powinni posiadać także przedsiębiorcy świadczący usługi:

Kasę fiskalną od 1 kwietnia 2027 r. powinni posiadać świadczący usługi przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w formie gotówkowej, bądź bezgotówkowej.

Co ważne dla JST?

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia dalej zwania się z obowiązku prowadzenia ewidencji w danym roku podatkowym jednostki samorządu terytorialnego w zakresie czynności wykonywanych przez ich jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 280):

a) które na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 tej ustawy albo,

b) jeżeli ich jednostki organizacyjne na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia z takiego obowiązku.

Zwolniona z ewidencji na kasie fiskalnej pozostaje także dostawa węgla kamiennego przez gminę nabytego z przeznaczeniem do sprzedaży dla gospodarstw domowych w ramach zakupu preferencyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 114) i niesprzedanego do dnia 31 lipca 2023 r., jeżeli dostawa ta w całości jest udokumentowana fakturą (poz. 56 załącznika).

 

Wiktoria Salwin
Kancelaria Wyrzykowscy

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.