Data publikacji: 26-03-2024
Datę obowiązkowego wejścia w życie KSeF poznamy dopiero na przełomie kwietnia i maja, lecz na dzień dzisiejszy zapoznajmy się z zapowiadanymi przez Ministerstwo zmianami.
Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianach, jakie zamierza wprowadzić w obowiązującym – już niedługo – obowiązkowym KSeF. Należą do nich kwestie, takie jak:
KSeF zostanie dla wszystkich podatników wprowadzony w jednym terminie, nie tak jak zakładano do tej pory – w dwóch etapach.
Ministerstwo proponuje odroczenie kar i obowiązku podawania numeru KSeF w płatnościach (w tym dla mechanizmu podzielonej płatności) oraz dodatkowe odroczenie dla faktur wystawianych z kasy rejestrującej i paragonów z NIP (faktury uproszczone).
Wprowadzenie w okresie przejściowym dla wszystkich podatników opcji wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzenie ich do systemu następnego dnia roboczego.
Możliwość wystawiania faktur konsumenckich w KSeF, czego do tej pory nie brano pod uwagę.
Zapewnienie konsumentowi dostępu do faktury w KSeF dzięki anonimowemu dostępowi (faktura z kodem QR) oraz „samoidentyfikacja” nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę faktury w systemie.
Dodanie ustrukturyzowanego załącznika do faktury. Do chwili obecnej nie przewidywano żadnych załączników.
Możliwość wcześniejszego wygenerowania oraz poboru certyfikatów nabywcy do – wystawionych w okresie awarii i offline – faktur.
Możliwość przejściowego stosowania faktur papierowych przez podatników, dla których wdrożenie KSeF może być problematyczne, a ich ilość i wartość jest niewielka. Wiązać się to będzie jednak z dodatkowym obowiązkiem oznaczania ich w ewidencji sprzedaży JPK_VAT.
Jak można zauważyć zmiany są dość znaczące. Jednak, na co warto zwrócić uwagę – przychylne dla podatników.
Olga Grabowska Kancelaria Wyrzykowscy