Przepisy o schematach podatkowych niezgodne z Konstytucją! – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Data publikacji: 29-07-2024

Decyzja, która wprowadza nowy standard w ochronie praw zawodowych i prywatności klientów! Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o schematach podatkowych (MDR) są niezgodne z Konstytucją, co jest ogromnym zwycięstwem dla doradców podatkowych i ich tajemnicy zawodowej. Aby poznać szczegóły tego przełomowego wyroku przeczytaj niniejszy artykuł.

Wniosek o zbadanie przepisów z Konstytucją RP


W grudniu 2019 r. Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) złożyła wniosek o zbadanie zgodności przepisów o schematach podatkowych (MDR) z Konstytucją RP. KRDP podniosła, że przekazywanie informacji o schematach podatkowych skutkuje obowiązkiem naruszenia tajemnicy zawodowej przez doradcę podatkowego. Zachowanie tajemnicy zawodowej jest konstytucyjną przesłanką wykonywania zawodu doradcy podatkowego jako zawodu zaufania publicznego. Zwolnić doradcę podatkowego z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej może wyłącznie sąd, przy spełnieniu określonych warunków. Tymczasem przepisy nakładały na klientów doradców podatkowych możliwość zwolnienia ich z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. W ocenie KRDP ustawodawca nałożył na doradców podatkowych obowiązek wykonywania zwodu niezgodnie z wymaganiami Konstytucji RP. KRDP wskazywała również na odwoływanie się przepisów o MDR do pojęć i konstrukcji niejednoznacznych, czym naruszona została zasada określoności prawa. KRDP podnosiła, że przepisy prawne muszą być formułowane na tyle jasno, aby adresat mógł bez trudności określić prawne konsekwencje swego postepowania. Przepisy o MDR są nieprecyzyjne i nieproporcjonalne do celu, dla którego zostały wprowadzone.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP
Trybunał Konstytucyjny wydał 23 lipca 2024 r. wyrok, w którym orzekł o niezgodności z Konstytucją RP przepisów o MDR w zakresie, w jakim tworzą wobec doradców podatkowych objętych tajemnicą zawodową obowiązek przekazywania informacji o schemacie podatkowym oraz nie określają dostatecznie przesłanek i trybu wyłączenia lub zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej.
TK uznał również za niezgodne przepisy w zakresie, w jakim zobowiązują promotora będącego doradcą podatkowym do przekazania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schemacie podatkowym innym niż schemat podatkowy transgraniczny, który został wdrożony przed wejściem w życie ustawy z 23 października 2018 r.

Co wynika z wyroku TK?
TK zgodził się z KRDP, że przepisy o schematach podatkowych naruszają zasadę zachowania tajemnicy zawodowej przez doradców podatkowych. Ustawodawca nie był uprawniony do wprowadzenia zwolnienia doradcy podatkowego z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej przez klienta. W tym zakresie, w jakim dochodziłoby do naruszenia obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, doradcy podatkowi nie będą zobowiązani do raportowania. Ustawodawca nie był również uprawniony, ażeby nałożyć obowiązek raportowania o schematach podatkowych sprzed wejścia w życie przepisów, czyli sprzed 1 stycznia 2019 roku. 

Paweł Czaplicki
Kancelaria Wyrzykowscy

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 lipca 2024 r., sygn. akt K 13/20

 

Kancelaria Wyrzykowscy – Twoje wsparcie w każdej sytuacji.