Skutki podatkowe obrotu przedmiotami wirtualnymi (skinami) używanymi w grach komputerowych

Data publikacji: 08-08-2024

Czym są skiny?

W ostatnim czasie mieliśmy przyjemność przenalizować zagadnienie dotyczące skutków podatkowych transakcji przeniesienia przedmiotów wirtualnych, tzw. skinów, używanych w grach komputerowych. Przykładami skinów są postacie (tzw. skórki bohaterów), bronie, pojazdy, sprzęty (np. plecaki, hełmy), naklejki (np. na broń), graffiti, avatary lub banery.

Dla graczy stanowią one istotny element gry z wielu powodów. Gracze mogą dostosować wygląd swoich postaci, broni czy innych elementów do swoich upodobań. Posiadanie rzadkich lub ekskluzywnych skinów może być symbolem prestiżu w społeczności graczy. Niektóre skiny są trudne do zdobycia lub kosztowne, co może podnosić status gracza w oczach innych. Nadto, przedmioty różnią się możliwościami ich wykorzystania w danej grze.

Handel skinami

W niektórych grach skiny mogą być przedmiotem handlu. Gracze mogą kupować, sprzedawać i wymieniać skiny na platformach handlowych. Niektóre, rzadkie skiny mogą zyskiwać na wartości i stać się formą inwestycji.

Wielu graczy nie zdaje sobie sprawy, że obrót skinami może nosić znamiona działalności gospodarczej i rodzić określone obowiązki podatkowe. Taki obrót z pewnością powinien zostać rozpatrzony na gruncie podatku dochodowego, podatku VAT oraz PCC. Z punktu widzenia podatkowego ważne jest, że transakcje odbywają się z podmiotami niemalże z całego świata. Skiny można kupować od twórców lub wydawców gry za pomocą sklepów w grze. Istnieją również różne platformy oraz niezależne strony internetowe, które specjalizują się w handlu skinami. W niektórych grach gracze mogą wymieniać się skinami. W każdej z nich transakcje mogą skutkować konsekwencjami podatkowymi.

W interpretacji, o którą wystąpiliśmy w imieniu naszego klienta, organ podatkowy potwierdził możliwość zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3%. Nasz klient planował rozszerzenie prowadzonej już działalności gospodarczej, opodatkowanej ryczałtem, o handel skinami. Ważne jest jednak to, że przedmioty które planował sprzedawać miały być przez niego nabywane w drodze kupna albo wymiany, a następnie sprzedawane w stanie nieprzetworzonym.

Na gruncie podatku VAT zakup lub sprzedaż skinów mogą spowodować obowiązek rozliczania podatku VAT należnego 23%.

Skoro kupującymi mogą być podmioty z całego świata, to może się okazać, że kupującym będzie osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce. Wówczas będziemy mieć typową transakcję krajową opodatkowaną polskim podatkiem VAT. W przypadku sprzedaży konsumentom konieczne jest sprawdzenie, czy taka sprzedaż nie powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej.

Jeżeli nabywcą będą osoby nieposiadające siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca pobytu w Polsce, konieczność rozliczenia podatku VAT w Polsce zazwyczaj nie wystąpi, ale od tej zasady są liczne wyjątki. Tak wiec w zależności od danego przypadku sprzedaż podmiotom zagranicznym może skutkować obowiązkiem opodatkowania jej w Polsce, albo nie. W przypadku transakcji z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, mającymi miejsce zamieszkania na terytorium państwa Unii Europejskiej (innym niż Polska), podatnik może zostać zobowiązany do rozliczania podatku VAT z tytułu sprzedaży skinów w tym innym państwie. W tej sytuacji może skorzystać z procedury VAT-OSS.

Również kupno lub wymiana może wiązać się obowiązkiem rozliczenia podatku VAT w Polsce. Nadmienić można, że wymianę na gruncie VAT traktuje się jako dwie odrębne usługi świadczone przez każdą ze stron. Nabycie przedmiotu wirtualnego, również w drodze wymiany, od podmiotu zagranicznego będzie skutkować obowiązkiem rozpoznania importu usług. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy sprzedawcą jest osoba niebędąca podatnikiem – wówczas import usług nie wystąpi.

Podsumowanie

Handel skinami zyskał na popularności i może przynosić znaczące zyski. Jednakże, obrót skinami wiąże się z konsekwencjami podatkowymi, które mogą różnić się w zależności od wielu czynników. W Polsce, sprzedaż skinów może podlegać podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PIT), podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC), jak i podatkowi od towarów i usług (VAT). Możliwa jest także konieczność rozliczenia podatków w innych państwach.

Ze względu na złożoność przepisów podatkowych oraz różnorodność możliwych sytuacji, każda osoba handlująca skinami powinna dokładnie przeanalizować swoje obowiązki podatkowe. Konsultacja z doradcą podatkowym, a także z prawnikiem jest kluczowa, aby uniknąć potencjalnych problemów z organami podatkowymi i prawidłowo wywiązać się z obowiązków podatkowych.

Paweł Czaplicki
Kancelaria Wyrzykowscy

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.