E-booki, czyli książki w formie elektronicznej, zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego – są wygodne, łatwo dostępne i często tańsze od tradycyjnych, papierowych wydań. Jednak kwestie podatkowe związane z e-bookami mogą budzić pewne wątpliwości. W szczególności dotyczące stawek podatku VAT, które nie zawsze są oczywiste.
W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, obowiązują różne stawki VAT. Podstawowa stawka w Polsce wynosi 23% i to ona ma zastosowanie do większości towarów i usług. Istnieją jednak przepisy, które pozwalają na stosowanie obniżonych stawek VAT. W tym artykule przyjrzymy się bliżej aktualnym regulacjom dotyczącym stawek VAT na e-booki. Wyjaśnimy, dla jakich e-booków zostały przewidziane obniżone stawki VAT, a także przedstawimy stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w wybranych sprawach.
Stawki VAT dla e-booków
W zależności od sytuacji sprzedaż e-booków będzie opodatkowaną stawką VAT 23%, 8% albo 5%. Sprzedaż e-booków jest traktowana jako dostarczanie publikacji drogą elektroniczną (usługa). Na gruncie podatku VAT stanowi ona odrębne (inne) świadczenie od sprzedaży publikacji w wersji drukowanej. Stawka podatku jest uzależniona także od klasyfikacji publikacji zgodnie z nomenklaturą scaloną (CN).
Stawka 5%
Przepisy w zakresie stawki VAT 5% znajdziemy w art. 41 ust. 2a i pozycjach 19 i 24 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług.
Na podstawie tych regulacji opodatkowaniu stawką 5% podlega dostarczanie drogą elektroniczną publikacji takich jak: książki, gazety, obrazki i pozostałe wyroby przemysłu poligraficznego, drukowane; manuskrypty, maszynopisy i plany obejmujące wyłącznie:
1) (CN ex 4901) książki, broszury, ulotki i podobne materiały, drukowane, nawet w pojedynczych arkuszach - z wyłączeniem ulotek,
2) (CN 4903 00 00) książki dla dzieci, obrazkowe, do rysowania lub kolorowania,
3) (CN 4904 00 00) nuty drukowane lub w rękopisie, nawet ilustrowane lub oprawione,
4) (CN 4905) mapy i mapy hydrograficzne lub podobne mapy wszelkich rodzajów, włączając atlasy, mapy ścienne, plany topograficzne i globusy, drukowane,
z wyłączeniem: publikacji, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści wideo lub możliwej do odsłuchania muzyki a także z wyłączeniem czasopism regionalnych lub lokalnych.
Tak więc – na co warto zwrócić uwagę - stawką 5% nie jest objęte dostarczanie drogą elektroniczną czasopism regionalnych lub lokalnych. Natomiast gdy czasopisma te nie są dostarczane drogą elektroniczną ma zastosowanie w stosunku do nich stawka VAT 5%.
Stawka 8%
W zakresie stawki 8% mają zastosowanie art. 41 ust. 2 oraz pozycje 17 i 72 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.
Stawką VAT 8% objęte jest dostarczanie drogą elektroniczną takich publikacji jak: książki, gazety, obrazki i pozostałe wyroby przemysłu poligraficznego, drukowane; manuskrypty, maszynopisy i plany – wyłącznie:
1) (CN ex 4902 ) gazety, dzienniki i czasopisma, nawet ilustrowane lub zawierające materiały reklamowe,
2) (CN ex 4911) pozostałe artykuły drukowane, włącznie z drukowanymi obrazkami i fotografiami - wyłącznie roczniki,
w tym także czasopisma regionalne lub lokalne, ale z wyłączeniem publikacji, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści wideo lub możliwej do odsłuchania muzyki.
Stawka 23%
Podstawowa stawka VAT w wysokości 23% ma zastosowanie do e-booków, które nie spełniają warunków do zastosowania obniżonej stawki.
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) w wybranych sprawach
VAT 5%:
Warto wskazać na wiążącą informację stawkową (WIS) z dnia 1 sierpnia 2024 r., sygn. 0112-KDSL2-1.440.255.2024.5.MC wydaną przez DKIS. Jako przedmiot wniosku wskazano w nim dostarczanie drogą elektroniczną poprzez stronę internetową w formacie pdf. kart pracy/ebooka. DKIS rozpatrując ww. wniosek wskazał, iż taka usługa powinna podlegać opodatkowaniu stawką 5%, gdyż spełnia kryteria objęte CN 4901.
Na stawkę VAT 5% DKIS wskazał także w WIS z dnia 18 lutego 2025 r., sygn. 0112-KDSL2-1.440.741.2024.2.AP. Przedmiotem tego wniosku było dostarczanie e-booka drogą elektroniczną poprzez stronę internetową sklepu. Był on dostarczany w pliku pdf. na podany adres e-mail. DKIS sklasyfikował publikację pod kodem CN 4901.
VAT 8%:
DKIS w wydanym w dniu 8 września 2023 r. WIS o sygn. 0112-KDSL1-2.440.135.2022.14.JN, uznał, iż prawidłową stawką dla opisanej we wniosku usługi jest 8%. Usługa ta zaś polegała na udostępnianiu fragmentów 5 czasopism w formie elektronicznej na okres 7 dni za pośrednictwem platformy internetowej Wnioskodawcy. DKIS usługą tą sklasyfikował jako CN 4902.
VAT 23%:
W WIS z dnia 3 listopada 2022 r., sygn. 0112-KDSL2-2.440.128.2022.3.IM, DKIS uznał z kolei, iż udostępnienie drogą elektroniczną publikacji, opisanej we wniosku jest opodatkowane stawką VAT 23%. Uznał w tym przypadku, że publikacja nie posiada cech towarów objętych CN 4901 lub 4911 (nie ma cech książki lub czasopisma). Wnioskodawca świadczy usługę sklasyfikowaną zgodnie z PKWiU 58 jako usługi związane z działalnością wydawniczą.
Podsumowanie
Reasumując, stawki VAT na e-booki w Polsce są zróżnicowane i zależą od charakteru publikacji. Dla ustalenia stawki VAT konieczne jest dokonanie oceny treści klasyfikowanej publikacji pod kątem odpowiednich cech, niezbędnych do uznania ich za publikacje książkowe lub prasowe. Obniżone stawki VAT mają zastosowanie przede wszystkim do publikacji elektronicznych mających cechy książki (CN 4901) lub artykułów drukowanych – czasopisma regionalne i lokalne oraz roczniki. Podkreślić należy, że stawka 5% ma zastosowanie do drukowanych czasopism regionalnych lub lokalnych. Natomiast czasopisma regionalne lub lokalne dostarczane w formie elektronicznej opodatkowane są według stawki 8%.
Klasyfikacja publikacji do odpowiedniej kategorii i zastosowanie właściwej stawki VAT może być skomplikowane. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub wystąpić o wiążącą informację stawkową we własnej sprawie. Warto wspomnieć, że obecnie sam wniosek o WIS nie podlega opłacie, zaś posiadając WIS Wnioskodawca zyskuje ochronę wynikającą z zastosowania się do stanowiska zajętego przez organ podatkowy.
Olga Grabowska
Kancelaria Wyrzykowscy
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani jakiejkolwiek innej formy doradztwa. Wszelkie przedstawione w nim treści wyrażają osobiste poglądy autora oraz jego wiedzę na temat omawianych zagadnień. Autor ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z zastosowania się do informacji zawartych w artykule bez konsultacji z odpowiednim specjalistą.