Czy mój pełnomocnik może za mnie złożyć formularz MDR-3, czyli informację o korzyści podatkowej?

Data publikacji: 06-05-2021

W dalszym ciągu przyzwyczajamy się do już nie takiej nowej rzeczywistości jaką są MDRy, czyli schematy podatkowe… Podatnikom towarzyszy nadal wiele wątpliwości, choćby to czy skoro obsługuje ich rozliczenia podatkowe biuro rachunkowe bądź biuro doradcy podatkowego na pewno nie mogą upoważnić osób rozliczających podatki z ich działalności (pełnomocników) do składania formularzy informujących o korzyści podatkowej (MDR-3), w końcu to właśnie te osoby posiadają najczęściej najlepszą wiedzę o osiągniętej korzyści.

Odpowiedź na dzień dzisiejszy jest tylko jedna: Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej osobą składającą/podpisującą MDR-3 jest wyłącznie podatnik.

Zgodnie z art. 86j Ordynacji podatkowej formularz MDR-3 jest podpisywany przez:
1) osobę fizyczną - w przypadku podatnika będącego osobą fizyczną,
2) osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale - w przypadku podatnika będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
3) osobę uprawnioną do reprezentacji - w przypadku pozostałych podatników
- przy czym nie jest dopuszczalne podpisanie tej informacji przez pełnomocnika. Przepisy zatem wprost wykluczają możliwość podpisania tej informacji przez pełnomocnika.

Jeśli chodzi o Jednostki Samorządu Terytorialnego to Burmistrz Miasta jest pierwszą osobą, która może podpisać formularz MDR-3 – niezaprzeczalnie jest on bowiem osobą uprawnioną do reprezentacji Miasta. Co jednak, gdy nie będzie on dostępny w czasie, w którym należy złożyć formularz? Czy może upoważnić do tego jednego z pracowników? Sprawa nie jest oczywista… skoro nie można udzielić pracownikowi pełnomocnictwa co jasno wynika z przepisów Ordynacji podatkowej, to wydaje się, że innego umocowania dokonać nie można. Poza pełnomocnictwem w obrocie występują również upoważnienia udzielane do dokonania określonej czynności w imieniu podatnika. Jak wynika z ww. przepisu Ordynacji upoważniona osoba może podpisać formularz MDR-3, ale wyłącznie w przypadku zagranicznego przedsiębiorcy, w przypadku podatników krajowych natomiast osobą umocowaną do złożenia formularza jest wyłącznie osoba uprawniona do reprezentacji, a nie do tego upoważniona. W związku z czym w przypadku Samorządu udzielenie takiego upoważnienia, które w istocie jest pełnomocnictwem, jednemu z pracowników będzie zapewne uznane przez Organ za nieskuteczne – ze względu na podpisanie przez nieuprawnioną osobę. 

Podsumowując: na ten moment jedyną osobą, która może złożyć podpis pod formularzem MDR-3 jest reprezentant Samorządu, czyli Wójt/Burmistrz/Prezydent/Starosta.

Pełnomocnictwa szczególnego na druku PPS-1 Burmistrz może natomiast udzielić pracownikowi do składania formularzy MDR-1, MDR-2 czy MDR-4.
 

Martyna Archacka
Kancelaria Wyrzykowscy