Zasady ujmowania faktur korygujących in minus od 1 stycznia 2022 r.

Data publikacji: 24-01-2022

W ramach pakietu SLIM VAT, z dniem 1 stycznia 2021 r., zmienione zostały zasady rozliczania faktur korygujących in minus zarówno przez ich wystawców, jak i nabywców – zniesiono obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

Zgodnie z przepisami przejściowymi w odniesieniu do faktur korygujących in minus, wystawionych po 31 grudnia 2020 r. ustawodawca umożliwił podatnikom stosować w okresie do dnia 31 grudnia 2021 r., przepisy obowiązujące do końca 2020 r. W celu stosowania tego rozwiązania konieczne było uzgodnienie na piśmie pomiędzy sprzedawcą a nabywcą przed wystawieniem pierwszej faktury korygującej w 2021 r. o obowiązujących ich „starych” zasadach ujmowania faktur korygujących in minus.

Przedsiębiorcy, którzy w 2021 r. stosowali "stare" zasady, mieli taką możliwość, ale tylko do końca 2021 r. 

Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy podatnicy powinni stosować nowe przepisy ujmowania faktur korygujących in minus, o których mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT:
W przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał”.

Powyższą zasadę stosuje się również w przypadku „stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna” (ust. 14).
Warunku posiadania dokumentacji, o której mowa wyżej nie stosuje się w przypadku (ust. 15):
1) eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;
2) dostawy towarów i świadczenia usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;
3) sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, usług dystrybucji gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy;
4) (uchylony)
5) wystawienia faktury korygującej w postaci faktury ustrukturyzowanej
”.


Nabywca otrzymał fakturę korygującą in minus 4 I 2022, faktura wystawiona została 31 XII 2021 r. – kiedy powinien uwzględnić ją w rejestrze zakupu, zgodnie ze „starymi” czy „nowymi zasadami”? Pomiędzy stronami zawarte było porozumieniu o stosowaniu „starych zasad” do końca 2021 r.
Jeżeli z zawartego porozumienia wynika, że „stare” zasady rozliczania faktur korygujących stosowane były do wszystkich faktur korygujących wystawionych do dnia 31 XII 2021 to do rozliczenia tej faktury należy stosować „stare” zasady. Faktura korygująca wystawiona została bowiem w okresie, w którym obowiązywało uzgodnienie. 
Skąd taki wniosek? Dopiero z treści objaśnień podatkowych, gdyż WPROST przepis przejściowy na to nie wskazuje.
Z objaśnień podatkowych z dnia 23/04/2021 r. ws pakietu SLIM VAT wynika, że: „Ważne jest, aby z takiej korespondencji jasno wynikała wola rozliczania faktur korygujących in minus na dotychczasowych zasadach. Przepis przejściowy wymaga stosowania symetrycznego rozwiązania dotychczasowych przepisów po stronie podatku należnego oraz podatku naliczonego. To oznacza, że uzgadniając stosowanie dotychczasowych zasad rozliczania faktur korygujących in minus, kontrahenci zgadzają się jednoznacznie na zasady korekty podstawy opodatkowania lub podatku należnego oraz obowiązku korekty podatku naliczonego takie jak obowiązujące do końca 2020 r. w stosunku do wszystkich faktur korygujących in minus wystawionych w czasie obowiązywania uzgodnienia”.

Martyna Archacka
Kancelaria Wyrzykowscy