Fotowoltaika na budynku gospodarczym z 8% stawką VAT.

Data publikacji: 30-04-2022

    Wiążąca Informacja Stawkowa sygn. 0111-KDSB2-1.440.36.2022.1.AZG z 29.03.2022 r. wydana przez DKIS wskazuje, że usługa polegająca na zaprojektowaniu, montażu i dostawie mikroinstalacji fotowoltaicznych instalowanych na budynkach gospodarczych może być opodatkowana stawką 8% VAT pod warunkiem, że jest funkcjonalnie związana z budynkiem mieszkalnym.
    Generalnie dostawa mikroinstalacji fotowoltaicznych usytuowanych na budynku mieszkalnym podlega opodatkowaniu preferencyjną 8% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, który dopuszcza stosowanie obniżonej stawki dla dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Chodzi tutaj o budynki mieszkalne jednorodzinne o powierzchni użytkowej do 300 m2 lub mieszkania o powierzchni użytkowej do 150 m2. 
    Montując fotowoltaikę może okazać się, że umieszczenie jej w obrębie bryły budynku mieszkalnego jest niemożliwe lub nie zapewnia instalacji właściwie wydajnej pracy w związku z czym umiejscawiana jest na innym budynku, najczęściej gospodarczym lub gruncie i stamtąd zasila ona gospodarstwo domowe energią elektryczną. W praktyce rozliczeń podatku VAT zdarzało się opodatkowywać tak zamontowaną instalację 23% VATem, ponieważ prace budowlano montażowe nie były wykonywane na budynku mieszkalnym. WIS wskazuje, montaż fotowoltaiki zasilającej domostwo jest w istocie termomodernizacją  tegoż budynku i nie ważne jest w związku z tym jakiego budynku ostatecznie dotyczą prace. Jeżeli celem jest zaopatrzenie budynku mieszkalnego w alternatywne źródło prądu to mamy do czynienia z termomodernizacją tego budynku co kwalifikuje usługę do niższej stawki VAT.
 

Milena Załęska
Kancelaria Wyrzykowscy