Z 01.01.2022 r. wchodzą w życie kolejne zmiany w przepisach o VAT

Data publikacji: 31-12-2021

Od jutra tj. 1 stycznia 2022 r. wchodzą w życie przepisy Nowego Ładu zmieniające szereg kwestii podatkowych, te dotyczące podatku VAT skrótowo przedstawiamy poniżej.


1. Dobrowolne wystawianie faktur ustrukturyzowanych

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy będą mieli możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych, czyli takich które są wystawiane i otrzymywane przez podatników za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF będzie wymagało akceptacji odbiorcy takiej faktury.
W sytuacji, gdy odbiorca faktury ustrukturyzowanej nie wyrazi zgody na jej otrzymanie przy użyciu KSeF, wystawca zachowa prawo do wystawienia faktury ustrukturyzowanej w systemie, a wystawioną w ten sposób fakturę będzie zobowiązany przekazać odbiorcy w inny uzgodniony z nim sposób. Jak czytamy w uzasadnieniu będzie mogła być przekazana w postaci elektronicznej lub papierowej. Taka faktura, według projektodawcy zachowa walor faktury ustrukturyzowanej, ponieważ będzie posiadała jej ustawowe cechy (numer identyfikacji w systemie KSeF).
Faktury ustrukturyzowane - poza podatnikiem - będzie mógł wystawić lub będzie mógł mieć do nich dostęp podmiot uprawniony przez tego podatnika (np. wskazana osoba fizyczna lub biuro rachunkowe).

DLACZEGO WARTO WYSTAWIAĆ FAKTURY USTRUKTURYZOWANE?
Podatnicy, którzy zdecydują się na wystawianie faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem KSeF:
•    zostaną zwolnieni z obowiązku ich przechowywania i archiwizowania
•     będą mogli otrzymać zwrot podatku VAT w ciągu 40 dni od dnia złożenia rozliczenia (nowy art. 112aa ust. 1 oraz art. 87 ust. 6c-6d), przy łącznym spełnieniu dodatkowych warunków.


2. Węższy zakres danych na fakturach


1.    Rezygnacja z wymogu umieszczania na fakturze zaliczkowej ceny jednostkowej netto (modyfikacja art. 106f ust. 1 pkt 4 w części dotyczącej zamówienia lub umowy).
2.    Rezygnacja na fakturze korygującej - stosownie do projektowanego art. 106j ust. 2 ustawy - nie będzie obowiązku umieszczania wyrazów "FAKTURA KORYGUJĄCA" albo "KOREKTA" oraz przyczyny korekty, a także daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub daty otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
3.    (art. 106j ust. 2 pkt 2a)w  zakresie dotyczącym korekty faktur ustrukturyzowanych dodano obowiązek umieszczania na fakturze korygującej w postaci ustrukturyzowanej numeru identyfikującego w KSeF fakturę, do której faktura korygująca w postaci ustrukturyzowanej będzie wystawiana. 
4.     (art. 106j ust. 3) proponuje się wprowadzenie nowego rozwiązania, tj. korektę zbiorczą do poszczególnych pozycji z faktury, a także wszystkich pozycji z danej faktury. Zatem dopuszczalne będzie skorygowanie w jednym dokumencie za dany okres, zarówno poszczególnych dostaw lub usług, jak i wszystkich dostaw lub usług. W przypadku wystawienia na rzecz jednego odbiorcy za dany okres faktury korygującej dotyczącej wszystkich dostaw lub świadczenia usług z tego okresu, faktura korygująca nie będzie musiała zawierać danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 6 (tj. daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub daty otrzymania zapłaty) oraz nazw (rodzajów) towarów lub usług objętych korektą.
5.    (art. 106l) faktura wystawiona ponownie musi zawierać datę wystawienia, a także może zawierać wyraz "duplikat" - nie ma obowiązku wskazywania wyrazu "duplikat". W związku z planowaną ww. zmianą do ustawy o VAT, przewidywana jest również zmiana art. 88 ust. 3b ustawy, na podstawie którego, poprzez odpowiednie stosowanie ust. 3a, duplikaty faktur lub kolejne egzemplarze faktur nie będą stanowiły podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w przypadkach określonych w tym przepisie.


3. Dłuższy termin na wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy towarów/usług


Art. 106i ust. 7 ustawy o VAT - faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru, wykonaniem usługi czy otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty. Nowe przepisy wydłużą ten termin do 60 dni.

4. 15-dniowy termin zwrotu VAT


Urząd skarbowy będzie obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku VAT w terminie 15 dni, gdy łącznie spełnione zostaną następujące warunki:
1) za trzy kolejne okresy rozliczeniowe (…) poprzedzające bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który podatnik występuje z wnioskiem o zwrot, udział procentowy:
a)    łącznej wartości sprzedaży wraz z podatkiem zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących w danym okresie rozliczeniowym w całkowitej wartości sprzedaży wraz z podatkiem dokonanej przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym, był nie niższy niż 80%,
b)    otrzymanych płatności zrealizowanych z wykorzystaniem instrumentów płatniczych, w tym również przy użyciu usługi polecenia przelewu w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych z tytułu sprzedaży wraz z podatkiem, zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokumentowanej paragonami z oznaczeniem, z którego wynika, że płatność została dokonana przy użyciu karty płatniczej, przez wykonanie płatności mobilnej lub polecenia przelewu, zgodnym z formą otrzymanej płatności, w stosunku do łącznej wartości sprzedaży wraz z podatkiem zaewidencjonowanej przy zastosowaniu tych kas w danym okresie rozliczeniowym, był nie niższy niż 80%;
2) przez kolejne 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który podatnik występuje z wnioskiem o zwrot, łączna wartość sprzedaży wraz z podatkiem, zaewidencjonowanej przez tego podatnika przy zastosowaniu kas rejestrujących, za każdy okres rozliczeniowy była nie niższa niż 50 tys. zł;
3) za okres, w rozliczeniu za który podatnik występuje z wnioskiem o zwrot:
a)    kwota różnicy podatku wykazana przez podatnika nie przekracza dwukrotnej wysokości podatku wynikającego u tego podatnika ze sprzedaży zaewidencjonowanej w okresie rozliczeniowym przy zastosowaniu kas rejestrujących,
b)    kwota podatku naliczonego lub różnicy podatku, nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji nie przekracza 3000 zł,
c)    podatnik złożył deklarację przed upływem terminu do jej złożenia;
4) podatnik przez kolejne 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który występuje z wnioskiem o zwrot:
a)    - był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
b)    - składał za każdy okres rozliczeniowy deklaracje,
c)    prowadził ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu wyłącznie kas rejestrujących, które umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas,
d)    3 miesiące poprzedzające bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który występuje z wnioskiem o zwrot, posiadał rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, zawarty w wykazie.


Wskazane zmiany przekładają się również na nową strukturę logiczną JPK_V7M odpowiadającą rozliczeniom VAT wg nowych regulacji.


 

Milena Załęska
Kancelaria Wyrzykowscy