Odliczenie podatku VAT w całości dopiero po wyroku sądu

Data publikacji: 08-01-2021

Mecenas Justyna Jabłonka (Wyrzykowska) po raz kolejny poruszyła tematykę odliczania podatku VAT w Jednostkach Samorządu Terytorialnego, tym razem na łamach miesięcznika Wspólnota. W jego grudniowym wydaniu Mecenas omówiła kwestię prawa do odliczenia podatku VAT na przykładzie ponoszenia wydatków na modernizację targowiska. Reprezentowana przez nas Gmina zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z modernizacją targowiska, ponieważ nie zgodziła się ze stanowiskiem przedstawionym przez DKIS złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Stanowisko Gminy: Pełne prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków na modernizację targowiska.

Stan faktyczny przedstawiony w naszym wniosku o interpretację indywidualną jest zapewne identyczny w wielu innych JST, która bowiem z nich nie prowadzi działalności w formie targowisk… Niestety na wyrok ten nie mogą się one powołać, gdyż odnosi się on (podobnie jak i interpretacja) do konkretnego stanu faktycznego. Jak wskazała Gmina „nabycia będą służyły do odpłatnego świadczenia usług najmu miejsc handlowych, w ramach działalności gminy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc działalności, w ramach której Gmina jest podatnikiem VAT. Budowa targowiska, jego modernizacja i utrzymanie nie służy pobieraniu opłaty targowej gdyż ta jest zobowiązaniem podatkowym wynikającym z prowadzenia sprzedaży na terenie Gminy, a nie korzystania z samego targowiska”.

Stanowisko DKIS: Częściowe prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków na modernizację targowiska.

Według interpretacji indywidualnej wydanej przez DKIS od poniesionych wydatków inwestycyjnych Gminie przysługuje prawo do częściowego odliczenia podatku VAT: „Organ wskazał, że wydatki związane z modernizacją targowiska będą wykorzystywane zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą (do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, polegających na odpłatnym udostępnianiu miejsc handlowych na targowisku), jak i do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (czynności niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem - realizacji zadań własnych wykonywanych w ramach władztwa publicznego)”.

Stanowisko WSA: Pełne prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków na modernizację targowiska.

W uzasadnieniu sąd wskazał, iż „Skoro we wniosku Gmina zaznaczyła, że pobiera od wszystkich podmiotów handlujących na targowisku opłatę za korzystanie z miejsca handlowego, której źródłem będą umowy cywilnoprawne jakie Gmina zawiera i będzie zawierać z handlującymi, (…) w tym zakresie będzie działała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, (…) prowadzącego działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. Konsekwencją tego będzie pełne prawo Gminy do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację inwestycji modernizacji targowiska (…)”.

Jak pokazuje powyższy przykład w momencie, gdy Organ wydaje interpretację niezgodną z zajmowanym przez nas stanowiskiem, warto jest zdecydować się na drogę sądowo-administracyjną.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem w grudniowym wydaniu Wspólnoty oraz wyrokiem WSA w Warszawie, sygn. III SA/Wa 1280/20.

Martyna Archacka

Kancelaria Wyrzykowscy