Paragon fiskalny w rejestrze zakupu?

Data publikacji: 20-10-2021

Czy muszę mieć fakturę do paragonu? Czy mogę ująć paragon fiskalny w ewidencji zakupu? Jaki numer dokumentu wskazać? – takie pytania dostajemy od naszych klientów. Odpowiadamy!


Czy do paragonu konieczne jest posiadanie faktury?

Dwie zasady:

  1. Gdy paragon nie przekracza 450,00 zł wartości brutto to stanowi on fakturę (uproszczoną) i do takiego dokumentu nie należy posługiwać się dodatkowo „zwykłą” fakturą. 
  2. Gdy paragon opiewa na wartość 450,00 zł brutto bądź ją przekracza nie stanowi faktury (uproszczonej) – taki paragon oddaje się sprzedawcy, a w jego miejsce otrzymuje „zwykłą” fakturę.

UWAGA! W każdym przypadku, jeśli nabywcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą na paragonie czy fakturze musi się znaleźć NIP nabywcy.


Czy mogę ująć paragon fiskalny w ewidencji zakupu?

Skoro można posługiwać się dla potrzeb rozliczenia podatku VAT naliczonego paragonem to można go ująć w ewidencji zakupu – w przypadku opisanej wyżej zasady nr 1. W przypadku zasady nr 2 do ewidencji należy ująć wyłącznie fakturę (paragon w oryginale zostaje bowiem u sprzedawcy). Oczywiście aby dokument ująć w ewidencji zakupu, zakup ten musi mieć związek z działalnością opodatkowaną nabywcy.


Jaki numer dokumentu wskazać? 

Sposób ujęcia faktury w ewidencji zakupu wydaje się dosyć prosty, choć i w tym przypadku zdarzają się wątpliwości: gdzie w zasadzie zaczyna się numer tej faktury? Czy Faktura VAT 51/2021 to cały numer faktury czy może jednak tylko 51/2021 podlega wpisowi do ewidencji?

Wracając do paragonu, ze wskazaniem jego numeru też występuje wiele wątpliwości. Zasada wynikająca z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie kas rejestrujących wskazuje, że dane na paragonie są ułożone w ustalonej kolejności (§ 25 ust. 1 i 2, przepisy przytoczone na końcu artykułu). Z przepisu tego paragrafu wynika, że kolejny numer paragonu znajduje się po „oznaczenie waluty, w której jest zapisywana sprzedaż, przynajmniej przy łącznej wartości sprzedaży brutto” a przed „numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym”

Czasem gdzieś w treści paragonu możemy znaleźć informację „numer faktury uproszczonej” – wówczas należy wskazywać ten numer jako numer dokumentu w rejestrze zakupu.

Czasem gdzieś w treści paragonu możemy znaleźć informację „numer transakcji” – wg mnie nie jest to ani numer paragonu ani numer faktury i nie należy wskazywać go jako numer dokumentu w ewidencji zakupu, wówczas posługiwać należy się numerem paragonu.

Martyna Archacka
Kancelaria Wyrzykowscy

 

§ 25. 
1. W przypadku prowadzenia przez podatnika ewidencji przy użyciu kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii paragon fiskalny zawiera co najmniej:
1) imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a w przypadku sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika;
2) numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika;
3) numer kolejny wydruku;
4) datę oraz godzinę i minutę sprzedaży;
5) oznaczenie "PARAGON FISKALNY";
6) nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację;
7) cenę jednostkową towaru lub usługi;
8) ilość i wartość sumaryczną sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku;
9) wartość opustów, obniżek lub narzutów, o ile występują;
10) wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku według poszczególnych stawek podatku z oznaczeniem literowym po uwzględnieniu opustów, obniżek lub narzutów;
11) wartość sprzedaży zwolnionej od podatku z oznaczeniem literowym;
12) łączną wysokość podatku;
13) łączną wartość sprzedaży brutto;
14) oznaczenie waluty, w której jest zapisywana sprzedaż, przynajmniej przy łącznej wartości sprzedaży brutto;
15) kolejny numer paragonu fiskalnego;
16) numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym;
17) numer identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy - na żądanie nabywcy;
18) logo fiskalne i numer unikatowy.
2. Dane zawarte na paragonie fiskalnym powinny znajdować się w kolejności określonej w ust. 1, z wyjątkiem danych o dacie oraz godzinie i minucie sprzedaży, a logo fiskalne i numer unikatowy powinny być umieszczone centralnie w ostatniej linii paragonu fiskalnego.