Korygując sprzedaż za poprzedni rok, pamiętaj o jej wpływie na proporcję odliczenia VAT!

Data publikacji: 29-03-2022

Jesteś podatnikiem VAT i prowadzisz działalność mieszaną,  zamykając księgi rachunkowe  okazało się, że w ciągu minionego roku nie wykazałeś w zeznaniach podatkowych prawidłowych wysokości sprzedaży? Sporządzając korekty deklaracji podatkowych VAT pamiętaj również o tym, że zmiany w sprzedaży mogą mieć wpływ na wysokość proporcji odliczenia VAT.


Pamiętajmy, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (zwolnione z VAT), podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust.1 ustawy o VAT). Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot odliczenia VAT od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom. Proporcję tą ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (opodatkowane stawkami VAT), w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności (opodatkowane + zwolnione), w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy o VAT). Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.

Oznacza to, że w sytuacji korygowania sprzedaży za poprzedni rok podatkowy zmianie ulega wysokość obrotu ze sprzedaży, która stanowi podstawę obliczenia proporcji odliczenia VAT na rok bieżący. Kiedy zatem zajdzie konieczność skorygowania kwot sprzedaży za rok poprzedni należy pamiętać o ponownym przeliczeniu wysokości proporcji odliczenia VAT i sprawdzeniu czy korekty nie wpłynął na zmianę jej wysokości. 
 

Milena Załęska
Kancelaria Wyrzykowscy