Punkt konsultacyjno-informacyjny Czyste Powietrze w gminie na gruncie podatku VAT

Data publikacji: 03-08-2021

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 21 lipca 2021 roku interpretację indywidualną odnoszącą się do punktu konsultacyjno-informacyjnego dla mieszkańców gminy związanego z programem Czyste Powietrze.

Gmina przystąpiła do porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w zakresie realizowanego na terenie gminy programu Czyste powietrze. Program realizowany przez WFOŚiGW kierowany jest między innymi do właścicieli domów jednorodzinnych. W ramach programu istnieje możliwość uzyskania dotacji na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu. Dotacja przyznawana jest na podstawie umowy zawartej pomiędzy WFOŚiGW a danym mieszkańcem (wnioskodawcą). Gmina nie zawiera z mieszkańcem w tym zakresie żadnej umowy.

Na mocy zawartego porozumienia gmina ma wspierać WFOŚiGW w realizowaniu programu na terenie gminy poprzez utworzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego dla mieszkańców. Gmina będzie zajmować się np. udzielaniem informacji o programie osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie, zapewniać wsparcie wnioskodawców w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie.

Gmina nie wyłania wykonawcy instalacji odnawialnych źródeł energii i nie świadczy za jego pośrednictwem usług mieszkańcom. Gmina jedynie pomaga mieszkańcom w wypełnieniu wniosków i udziela porad w tym zakresie. Za te czynności mieszkańcy nie płacą Gminie. Mieszańcy samodzielnie zawierają umowy z wykonawcami instalacji OZE.

W związku z faktem, że wsparcie WFOŚiGW w realizacji programu generuje po stronie gminy koszty, WFOŚiGW przekaże Gminie środki na pokrycie tych kosztów.

Skoro w ramach zawartego porozumienia gmina wykonuje określone czynności, a nadto WFOŚiGW przekazuje gminie środki finansowe to pojawia się pytanie, czy nie dochodzi tutaj do odpłatnego świadczenie usług opodatkowanych podatkiem VAT.

W interpretacji indywidualnej organ podatkowy uznał, że nie. Zdaniem organu zakres aktywności gminy w tym przypadku należy postrzegać jako zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców. Nadto pokreślił, że wykonywanie czynności konsultacyjno-informacyjnych realizowanych na podstawie porozumienia zawartego z WFOŚiGW nie będzie realizowane w celu osiągnięcia zysku, jak bowiem wskazano we wniosku, za czynności konsultacyjno-informacyjne Gmina nie będzie pobierała od mieszkańców żadnych opłat. W konsekwencji czynności konsultacyjno-informacyjne będą realizowane poza działalnością gospodarczą.

W związku z zawartym porozumieniem gmina nie świadczy żadnych usług, które podlegałyby opodatkowaniu VAT. Oznacza to, że z tytułu ponoszonych kosztów nie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 lipca 2021 r., 0113-KDIPT1-3.4012.343.2021.2.JM


Paweł Czaplicki
Kancelaria Wyrzykowscy