Czy wniesienie aportu przez gminę do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej podlega VAT?

Data publikacji: 25-04-2023

W dniu 19 kwietnia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację rozstrzygającą w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT wniesienia aportu w postaci nieruchomości przez gminę – czy w danym przypadku będzie to czynność wykonywana w charakterze organu władzy publicznej, wykonującego zadania, dla realizacji których został powołany.

Przedmiot wniosku o interpretację 
Sprawa dotyczyła gminy, która zamierzała wnieść aport w postaci nieruchomości do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Sp. z o.o. (SIM) realizującej budownictwo społeczne. Ich tworzenie i funkcjonowanie zostało uregulowane w ustawie z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa. Przedmiotem działalności Spółki jest budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja zgodnie z przepisami tej ustawy. Przedmiotem aportu była nieruchomość niezabudowana, na której Spółka miałaby wybudować budynek wielorodzinny. Zdaniem gminy aport nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT z tego powodu, że gmina działa jako organ władzy publicznej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
DKIS uznał stanowisko gminy za nieprawidłowe. Gmina - w zakresie czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych tj. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy, itp., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych) - jako osoba prawna będzie podlegała obowiązkowi podatkowemu na zasadach ogólnych. Czynność taka nie będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania, gdyż w ocenie DKIS gmina działa w charakterze podatnika VAT, a nie organu władzy publicznej.

Paweł Czaplicki
Kancelaria Wyrzykowscy