Wynajem nieruchomości we współwłasności - jak wystawić fakturę?

Data publikacji: 26-04-2023

Załóżmy, że nieruchomość przeznaczona do wynajmu posiada dwóch współwłaścicieli podatników czynnych VAT – czy mogą się oni umówić tak, że jeden z nich będzie fakturował najem a drugi będzie fakturował zużycie energii elektrycznej?

Współwłaściciele posiadają udział w nieruchomości po 50%. Nieruchomość jest przedmiotem najmu na rzecz odrębnego od nich podatnika VAT, najem jest opodatkowany 23% VAT. Stronami umów najmu są współwłaściciele oraz najemca. Umowa na dostawę energii elektrycznej z przedsiębiorstwem energetycznym zawarta została przez jednego ze współwłaścicieli.

Usługa najmu - fakturowanie

Każdy ze współwłaścicieli jest sprzedawcą, a świadczona przez niego usługa odpowiada proporcjonalnie do posiadanych udziałów wartości czynszu określonego w umowie. Zatem, jeśli w umowie określono czynsz miesięczny na 5 000,00 zł netto, to każdy ze współwłaścicieli powinien fakturować najem zgodnie z 50% udziałem, tj. w wysokości 2 500,00 zł netto miesięcznie. Każdy ze współwłaścicieli odrębnie ujmuje fakturę sprzedaży w swoich księgach i rozlicza podatek, wynikający z dokonanej sprzedaży.

Dostawa energii elektrycznej – fakturowanie

Skoro umowa na dostawę energii zawarta została wyłącznie przez jednego współwłaściciela to fakturowania dostawy tej energii na najemcę, jeśli najemca jest jej końcowym odbiorcą, dokonuje wyłącznie ten jeden współwłaściciel. To on jest jedynym nabywcą tego towaru od przedsiębiorstwa energetycznego i tylko on dokonuje odsprzedaży na rzecz najemcy.

Odpowiadając na pytanie, czy gdy nieruchomość przeznaczona do wynajmu posiada dwóch współwłaścicieli podatników czynnych VAT – czy mogą się oni umówić tak, że jeden z nich będzie fakturował najem a drugi będzie fakturował zużycie energii elektrycznej? – wskazać należy, że strony nie mogą postanowić w umowie, że jeden ze współwłaścicieli będzie fakturował nabywcę za najem, a drugi za energię. Należy pamiętać o tym, że usługę świadczy (dostawy towaru dokonuje) zawsze konkretny podmiot, a nie podmiot, który zostanie wybrany. Na omówionym przykładzie mamy 2 rodzaje transakcji:

  1.  najem świadczony przez dwóch niezależnych podatników VAT, zgodnie z przysługującymi im udziałami,
  2.  dostawę energii elektrycznej świadczoną wyłącznie przez jednego ze współwłaścicieli, tego który jest pierwotnym nabywcą energii (który jest stroną umowy z przedsiębiorstwem energetycznym).

Artykuł oparty na interpretacji indywidualnej z 22 marca 2023 r.

Martyna Archacka
Kancelaria Wyrzykowscy