Zwolnienie od podatku VAT usługi najmu na cel mieszkaniowy nabywanej przez JST - PROJEKT rozporządzenia

Data publikacji: 25-03-2022

Kiedy JST powinna otrzymać fakturę za nabytą usługę najmu nieruchomości o charakterze mieszkaniowym ze zwolnieniem od podatku VAT? – PROJEKT rozporządzenia!

7 marca 2022 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się PROJEKT zmieniający rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku VAT. Aktualnie jest w trakcie opiniowania, 10 marca minął termin na odpowiedzi w ramach tego etapu, do dnia dzisiejszego projekt nie wszedł do kolejnego etapu procedowania. 


Kto dziś może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT w przypadku najmu na cel mieszkaniowy?

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwolnione od podatku VAT są obecnie usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2195 oraz z 2021 r. poz. 11, 1177 i 1243). 

Ze zwolnienia tego nie może zatem korzystać obecnie np. przedsiębiorca udostępniający odpłatnie w formie najmu lokal mieszkalny na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, mimo że samorząd ten dalej udostępni go w formie najmu na cel mieszkaniowy osobie fizycznej. 


Co zakładają projektowane zmiany?

Zwolnieniem od podatku VAT objęte zostaną usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, świadczone na rzecz:
a) jednostek samorządu terytorialnego i ich związków,
b) samorządowych jednostek organizacyjnych,
c) jednoosobowych spółek samorządu terytorialnego
wyłącznie w celu wynajmu lub dzierżawy na rzecz osób fizycznych na ich własne cele mieszkaniowe.


Co to oznacza?

JST wynajmując lokal mieszkalny od przedsiębiorcy otrzyma fakturę VAT dokumentującą czynność zwolnioną od podatku VAT, gdy wynajmie ten lokal w celu mieszkaniowym na rzecz osoby fizycznej.

Samorządy nie będą musiały ponosić kosztu podatku VAT od najmu takich nieruchomości mieszkaniowych, gdzie kosztu tego VAT nie przenosiły na najemcę, aby skutecznie realizować politykę mieszkaniową i nie zwiększać czynszu najmu o jego wartość. Nie mogły także odliczyć podatku VAT od nabywanej usługi, gdyż nabywany najem jest związany z działalnością zwolnioną od podatku VAT. Często zatem ponosiły koszt podatku ze środków własnych.

W dalszym ciągu jednak, jeśli wynajętą nieruchomość o charakterze mieszkalnym JST wynajmie na rzecz przedsiębiorcy – nabyta przez JST usługa, a także świadczona przez JST usługa nie będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT. Zgodnie z interpretacją ogólną z dnia 18 października 2021 r. „usługa wynajmu bądź dzierżawy nieruchomości (lub jej części) o charakterze mieszkalnym (np. lokalu mieszkalnego), świadczona przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług na rzecz podmiotu gospodarczego (innego niż społeczna agencja najmu), który wykorzystuje wynajmowaną nieruchomość na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, np. podnajmuje tę nieruchomość innym podmiotom na cele mieszkaniowe, podlega opodatkowaniu z zastosowaniem podstawowej stawki podatku VAT” – przy czym po wejściu w życie projektowanego zwolnienia w rozporządzeniu obok społecznych agencji najmu będę korzystały z niego również JST, wyłącznie w celu wynajmu lub dzierżawy na rzecz osób fizycznych na ich własne cele mieszkaniowe.

Czekamy aktualnie na ogłoszenie rozporządzenia, gdyż wejdzie ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Martyna Archacka
Kancelaria Wyrzykowscy