Skuteczne doręczenie postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT

Data publikacji: 29-09-2020

Czy za skuteczne doręczenie postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu podatku VAT należy uznać wpływ dokumentu na elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP profesjonalnego pełnomocnika czy moment jego faktycznego odbioru przez adresata?

Doręczanie pism pełnomocnikowi będącemu adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym następuje za pomocą środków komunikacji elektronicznej albo w siedzibie organu podatkowego (art. 144 § 5 Ordynacji podatkowej).

21 września 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął Uchwałę (sygn. I FPS 1/20) rozpatrując pytanie „Czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. dla zachowania przez organ podatkowy terminu do przedłużenia zwrotu różnicy podatku w celu zweryfikowania zasadności tego zwrotu, zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, ze zm.), w przypadku dokonywania doręczeń w formie dokumentu elektronicznego na podstawie art. 144 § 5 w związku z art. 152a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, ze zm.) wystarczy aby przed upływem tego terminu organ przesłał na adres elektroniczny adresata zawiadomienie, o którym mowa w art. 152a § 1 tej ustawy, czy też konieczne jest jego skuteczne doręczenie w drodze elektronicznej?”. NSA stwierdził, że w przypadku doręczania pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej „konieczne jest prawidłowe doręczenie adresatowi w formie dokumentu elektronicznego postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu zanim upłynie ten termin”.

W związku z czym, aby nastąpiło skuteczne doręczenie postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu podatku VAT Organ powinien przesłać je na ePUAP pełnomocnika najpóźniej 14 dni przed upływem terminu na zwrot. Zgodnie bowiem z art. 152a § 3 Ordynacji podatkowej w przypadku nieodebrania pisma doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni, licząc od dnia przesłania pierwszego zawiadomienia o możliwości odbioru pisma. Wówczas nawet, gdy pełnomocnik nie odbierze pisma w wyznaczonym terminie, po upływie tego okresu uważa się je za skutecznie doręczone.

Martyna Archacka

Kancelaria Wyrzykowscy