Błędna stawka VAT na fakturze a prawo do odliczenia VAT

Data publikacji: 28-04-2022

W ostatnim czasie doświadczaliśmy wielu zmian w zakresie wysokości stawek VAT dla różnych rodzajów świadczonych usług i dostarczanych towarów. W tym kontekście można zastanawiać się w jakiej wysokości można odliczyć VAT z faktury  zakupu, na której błędnie wskazano stawkę VAT dla zakupionych usług i/lub towarów. 


Ogólnie rzecz biorąc podatnik ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przez podatnika, a kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z otrzymanych faktur. Podatnik zatem odlicza VAT w takiej wysokości w jakiej wynika on z faktury zakupu i w jakiej zakup związany jest z jego działalnością opodatkowaną.
Oczywiście istnieją takie sytuacje, w których odliczenie VAT wynikającego z faktur zakupu jest niedopuszczalne, a wskazane są one w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT, mianowicie:
1) sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący;
2) transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
3) wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
a)    stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,
b)    podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
c)    potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;
4) faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;
5) wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.

Błędnie wskazana stawka VAT dla prawidłowo, w pełni, zgodnie z umową i legalnie dostarczonych towarów lub wykonanych usług nie jest żadną z wyżej wymienionych przesłanek dyskwalifikujących prawo do odliczenia VAT z faktury. Stanowisko to jest prezentowane przez organy podatkowe i sądy administracyjne jednolicie o ile stan faktyczny rzeczywiście wskazuje jako jedyny błąd na fakturze jako zastosowaną niewłaściwą stawkę VAT. 
Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26 marca 2020 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.45.2020.2.RG, wskazał, że zastosowanie błędnej - zawyżonej stawki podatku przez wystawcę faktury nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego, gdyż nie stanowi to negatywnej przesłanki uniemożliwiającej odliczenie tego podatku, wymienionej w art. 88 ustawy o VAT. Wynika z tego, że dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury, obok fundamentalnych przesłanek, takich jak status odliczającego jako czynnego, zarejestrowanego podatnika VAT i związek zakupionych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi (u odliczającego) i faktycznie zrealizowana transakcja, również najistotniejsze jest to, by nabyta usługa lub towar podlegały opodatkowaniu i nie korzystały przy tym ze zwolnienia od tego podatku. To samo można znaleźć w interpretacji indywidualnej z 15 październik 2020 r. sygn.  0111-KDIB3-1.4012.653.2020.2.WN.

Podsumowując podatnik otrzymując fakturę z błędną stawką VAT ma prawo do odliczenia podatku do wysokości wskazanej na fakturze zakupu, o ile zakup nie stanowił sprzedaży zwolnionej z opodatkowania lub w ogóle niepodlegającej opodatkowaniu, a jedynym zastrzeżeniem odnoszącym się do faktury była błędnie zastosowana stawka podatku.
 


Milena Załęska
Kancelaria Wyrzykowscy