Budowa drogi przez JST a prawo do odliczenia VAT - wyrok WSA

Data publikacji: 08-08-2022

Czy budując drogę JST może odliczyć podatek VAT? Jakie elementy warunkują prawo do odliczenia? Jeśli takie prawo przysługuje to czy jest ono pełne czy zgodnie z ustaloną proporcją? Na te pytania w wydanym 8 marca 2022 r. wyroku odpowiedział WSA (wyrok nieprawomocny ). 

Przedmiot interpretacji indywidualnej 
JST posiada tereny inwestycyjne. W celu ich uatrakcyjnienia samorząd wybudował drogę dojazdową do tych terenów (drogę wykonał zewnętrzny wykonawca). W stanie faktycznym wskazano, że: 
•  „Wybudowana droga umożliwia lepsze skomunikowanie z innymi miejscowościami w regionie, a dostęp do węzła obwodnicy Miasta spowodował wzrost atrakcyjności terenów dla przyszłych inwestorów, co zapewne będzie miało wpływ na cenę za jaką Miasto sprzeda te tereny”;
•  „Wybudowana droga była oraz będzie wykorzystywana przez Miasto do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, bowiem Miasto poniosło wydatki na jej wybudowanie w celu wykorzystania drogi do realizacji czynności opodatkowanych VAT polegających na sprzedaży działek inwestycyjnych znajdujących się na terenach inwestycyjnych”;
•  „Miasto wskazało, że niezależnie od wykorzystania wybudowanej drogi do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, droga będzie wykorzystywana nieodpłatnie przez innych niż inwestorzy prowadzący działalność gospodarczą na terenach inwestycyjnych uczestników ruchu drogowego, czyli np. mieszkańców Miasta”.

Stanowisko JST
Zdaniem JST przysługuje jej pełne prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na budowę omawianej drogi. Swoje stanowisko argumentowała tym, że:
•    „z perspektywy prawa do odliczenia podatku VAT kluczowy jest cel jaki przyświecał Miastu przy realizacji ww. inwestycji, a inwestycja ta nie zostałaby zrealizowana gdyby nie chęć Miasta do lepszego skomunikowania terenu w celu podniesienia jego atrakcyjności dla inwestorów”;
•    „fakt iż z drogi dojazdowej będą korzystali nie tylko przyszli właściciele terenu, ale również inni uczestnicy ruchu drogowego nie ma wpływu na zakres prawa do odliczenia podatku VAT, które przysługuje Miastu”.

Stanowisko DKIS
DKIS uznał stanowisko JST za nieprawidłowe i wskazał, że prawo do doliczenia przysługuje ale do wysokości określonej prewspółczynnikiem ustalonym na podstawie rozporządzenia ws sposobu określenia proporcji.

Stanowisko WSA
Samorząd złożył skargę na otrzymaną interpretacją indywidualną, WSA oddalił skargę i przyznał rację DKIS, tj. uznał, że JST nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku VAT w tej sytuacji.
Zgodnie z argumentacją sądu, prawo do odliczenia podatku VAT ograniczone jest do prewspółczynnika, gdyż „droga ta, będzie także wykorzystywana nieodpłatnie przez innych niż inwestorzy (prowadzący działalność na terenach inwestycyjnych) uczestników ruchu drogowego, czyli np. mieszkańców miasta. Strona wskazała, że wybudowana droga umożliwia lepsze skomunikowanie z innymi miejscowościami w regionie. Droga ta ma zatem charakter miejsca ogólnodostępnego dla mieszkańców, którzy mogą z niej korzystać celem komunikacji, np. do innych miejscowości, a zatem ze swojej istoty zaspokaja zbiorowe potrzeby wspólnoty samorządowej. Zatem prawidłowa jest ocena, że wydatki związane z budową opisanej drogi są wykorzystywane zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą - czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, polegające na umożliwieniu dostawy działek inwestycyjnych, jak i do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą - czynności niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem, polegające na nieodpłatnym udostępnianiu drogi, w przypadku którego strona działa jako organ władzy publicznej”.
Sygn. I SA/Gd 1413/21

Martyna Archacka 
Kancelaria Wyrzykowscy