Czy Gmina ma możliwość odliczenia VAT od budowy i utrzymania parkingu? – interpretacja podatkowa Dyrektora KIS

Data publikacji: 07-02-2024

W dniu 17 stycznia 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację podatkową w sprawie prawa do odliczenia podatku VAT od parkingu przez gminę.

Zgodnie ze stanem faktycznym, którego dotyczyła interpretacja Gmina wykonuje swoje zadania własne z zakresu lokalnego transportu zbiorowego za pośrednictwem jednostki budżetowej A. Gmina wraz z A. realizuje projekt, którego zakres rzeczowy obejmuje m.in. utworzenie centrum przesiadkowego, za realizację którego odpowiada A. Jednym z zadań związanych z wykonaniem projektu jest budowa wielostanowiskowego podziemnego parkingu dla samochodów osobowych, który obejmował będzie 90 szt. miejsc postojowych. Każdy pojazd wjeżdżający na teren parkingu będzie monitorowany, a przy wyjeździe w zależności od czasu postoju zostanie naliczone mu opodatkowane podatkiem VAT wynagrodzenie A. Wysokość wynagrodzenia za korzystanie z miejsc postojowych będzie zróżnicowana i uzależniona od długości postoju.

Wysokość stawek za czas postoju określona zostanie w regulaminie uchwalonym przez Radę Miasta. Parking wykorzystywany będzie również przez korporacje taksówkarskie, dla których dodatkowo zostaną wydzielone osobne miejsca. Parking ma służyć również podróżnemu jako miejsce przesiadkowe w dalszej komunikacji miejskiej. Powstała infrastruktura będzie ogólnodostępna przez całą dobę, każdy będzie mógł skorzystać z postoju pod warunkiem uiszczenia opodatkowanego wynagrodzenia.

Gmina jest w stanie wydzielić wydatki związane z budową wielostanowiskowego parkingu oraz wydatki na jego bieżące utrzymanie (m.in. sprzątanie obiektu i w okresie zimowym odśnieżanie wjazdu/wyjazdu z parkingu) z wydatków na realizację całego projektu oraz z wydatków na utworzenie centrum przesiadkowego i przyporządkować je tylko do budowy/utrzymania ww. parkingu.
W regulaminie korzystania z parkingu zostaną wskazane zasady odpłatności uwzględniając pierwsze 15 minut postoju od wjazdu bez wynagrodzenia, po to, aby wysadzić bądź odebrać podróżnych. Po przekroczeniu tego czasu zostanie naliczone opodatkowane podatkiem VAT wynagrodzenie, które będzie dochodem A. Czas postoju zostanie weryfikowany na podstawie otrzymanego przy wjeździe biletu zawierającego datę i godzinę wjazdu, który przeliczony zostanie ostatecznie po zeskanowaniu biletu w parkometrze przy wyjeździe.

Gmina w stosunku do wskazanego powyżej stanu faktycznego, wystąpiła z zapytaniem: Czy ma prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z budową wielostanowiskowego parkingu oraz wydatków na jego bieżące utrzymanie?

Zgodnie z treścią interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17.01.2024 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.446.2023.2.IG w przedstawionej powyżej sprawie należy rozróżnić dwie sytuacje:

  1. związaną ze skorzystaniem z wielostanowiskowego parkingu przez klienta w łącznym czasie wykraczającym poza limit 15 minut;
  2. związaną ze skorzystaniem z wielostanowiskowego parkingu przez klienta w ramach bezpłatnego limitu w czasie nieprzekraczającym 15 minut.

W stosunku do punktu 1 „na gruncie podatku od towarów i usług nie występują czynności częściowo odpłatne. Jeśli tylko czynność została wykonana za wynagrodzeniem - to jest ona odpłatna. Tym samym […] pomimo że wynagrodzenie obliczane jest od 16 minuty używania przez klienta wielostanowiskowego parkingu, jest świadczeniem odpłatnym”.

Konsekwencją powyższego, czynność wskazana w puncie 1 – stanowiąca odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

W stosunku natomiast do punktu 2, tj. udostępniania klientowi nieodpłatnie wielostanowiskowego parkingu na czas do 15 minut liczone od wjazdu na parking – należy wskazać, że parking będzie stanowił część A., lecz zostanie nieodpłatnie użyczony klientom (na czas do 15 minut) w ramach władztwa publicznego Gminy (wykonywanie zadań własnych JST, do których zalicza się sprawy lokalnego transportu zbiorowego). Po analizie stanu faktycznego opisanego we wniosku DKIS zajął stanowisko, iż sytuacja opisana w punkcie 2 nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT z uwagi na realizację tych świadczeń nieodpłatnie w ramach władztwa publicznego.

Reasumując, odpłatne udostępnienie wielostanowiskowego parkingu na łączny czas przekraczający 15 minut stanowi usługę podlegającą opodatkowaniu VAT, natomiast nieodpłatne udostępnianie wielostanowiskowego parkingu na czas do 15 minut od wjazdu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT z uwagi na realizację tych świadczeń nieodpłatnie w ramach władztwa publicznego.
Zdaniem DKIS „ponosząc wydatki na budowę wielostanowiskowego parkingu oraz wydatki na bieżące utrzymanie tego obiektu, który będzie wykorzystywany zarówno do czynności opodatkowanych w ramach działalności gospodarczej, jak i do celów pozostających poza taką działalnością, mają Państwo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od ww. wydatków wyłącznie w zakresie, w jakim parking ten będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej (generującej należny podatek VAT)”.

Podsumowując, zgodnie ze stanowiskiem DKIS, Gminie nie będzie przysługiwać prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków z tytułu realizacji budowy wielostanowiskowego parkingu i jego bieżącego utrzymania. Może ona jednak dokonać odliczenia przy wykorzystaniu prewspółczynnika.

Olga Grabowska
Kancelaria Wyrzykowscy