Czy JST powinny zgłaszać na NIP-2 wynajmowane lokale jako miejsca prowadzenia działalności?

Data publikacji: 03-10-2023

Podatnicy, którzy dokonali zgłoszenia identyfikacyjnego zgodnie z zasadami ewidencji podatników i płatników są zobowiązani do ich aktualizacji. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego zgłoszenia oraz aktualizacji danych dokonuje się na formularzu NIP-2. Termin na złożenie aktualizacji wynosi 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera następujące dane:

  1. pełną i skróconą nazwę (firmę),
  2. formę organizacyjno-prawną,
  3. adres siedziby,
  4. numer identyfikacyjny REGON,
  5. organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ,
  6. wykaz rachunków bankowych lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, z wyjątkiem rachunku VAT,
  7. adresy miejsc prowadzenia działalności,
  8. dane prowadzącego dokumentację rachunkową, w tym jego NIP,
  9. adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych.

Ponadto zgłoszenie obejmuje:

  1. w przypadku zakładów (oddziałów) osób prawnych oraz innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych będących podatnikami - NIP oraz inne dane dotyczące jednostki macierzystej;
  2. w przypadku spółek cywilnych, osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych - dane dotyczące wspólników, w tym również identyfikator podatkowy poszczególnych wspólników;
  3. w przypadku podatkowych grup kapitałowych - dane dotyczące spółek wchodzących w skład grupy, w tym również NIP nadane tym spółkom;
  4. w przypadku grup VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług - dane dotyczące członków tej grupy.

Wobec powyższego, jedną z informacji jakie zawiera NIP-2 są adresy miejsc prowadzenia działalności. W przypadku JST powszechne jest świadczenie usług najmu lokali mieszkalnych i użytkowych, znajdujących się pod różnymi adresami. Nadto, JST dokonują odpłatnej dostawy towarów polegającej na oddawaniu gruntów w użytkowanie wieczyste. Czy adresy tych nieruchomości powinny znajdować się na formularzu NIP-2? – Nie.

Za miejsce prowadzenia działalności należy uznać miejsce, gdzie działalność gospodarcza jest wykonywana. Ponadto, winna być ona prowadzona w celach zarobkowych, tj. w celu osiągnięcia przychodu oraz wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Miejsce prowadzenia działalności oznacza zatem miejsce, w którym przedsiębiorca podejmuje czynności w zakresie działalności gospodarczej lub statutowej. Za takie miejsca można przykładowo uznać filie, przedstawicielstwa, oddziały, a także punkty, w których przedsiębiorca podejmuje czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W sprawie C-231/94 pomiędzy Faaborg-Gelting Linien A/S a Finanzamt Flensburg (Niemcy) TSUE wskazał, że jedną z przesłanek stałego miejsca prowadzenia działalności jest określona minimalna skala działalności, tzn. w miejscu tym znajdują się zarówno środki rzeczowe, jak i personel, który samodzielnie może świadczyć określone czynności. Innymi słowy, dla uznania, że w określonym miejscu prowadzona jest działalność gospodarcza, konieczne jest istnienie w tym miejscu infrastruktury technicznej oraz personelu ludzkiego. Taka osobowo-rzeczowa struktura w stałym miejscu prowadzenia działalności powinna występować w sposób stały, tzn. powtarzalny i nieprzemijający. Podmiot posiada miejsce prowadzenia działalności w określonym miejscu, jeżeli przy wykorzystaniu na jego terytorium infrastruktury oraz personelu, w sposób zorganizowany oraz ciągły, prowadzi działalność, w ramach której dokonuje czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Przyjąć zatem należy, że infrastruktura techniczna i zaangażowanie osobowe musi pozostawać w ścisłym związku z dokonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Świadczenie usług najmu stanowi zatem odrębny przedmiot działalności, ale nie miejsca jej prowadzenia. Nie należy zatem uwzględniać na formularzu NIP-2 adresów, pod którymi znajdują się wynajmowane nieruchomości jako miejsc prowadzenia działalności. Również czerpanie korzyści z oddania gruntów w użytkowanie wieczyste jest odrębnym przedmiotem działalności, lecz nie stanowi odrębnego miejsca jej prowadzenia. Nieruchomości będących własnością JST, oddanych w użytkowanie wieczyste również nie należy wykazywać na formularzu NIP-2.

Paweł Czaplicki
Kancelaria Wyrzykowscy