Czy obowiązkowy KSeF zostanie kolejny raz odroczony? Wyzwania dla Samorządów.

Data publikacji: 18-01-2024

Liczymy, że KSeF zostanie odroczony albo w ogóle Ministerstwo Finansów zaprzestanie jego wprowadzenia, to więcej problemów niż korzyści – w ten sposób do KSeF podchodzi spora część Samorządów.
Niestety na całkowitą rezygnację z wprowadzenia KSeF w zasadzie nie ma co liczyć. Do Ministerstwa Finansów wpływają wnioski o odroczenie obligatoryjnego KSeF – z postulatem takim wystąpili m.in. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce czy też Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jeszcze w listopadzie 2023 roku MF stało na stanowisku, że na KSeF należy się już przygotowywać. Tak wynika z komunikatu MF z 20 listopada 2023 roku, link do pełnej treści: https://www.gov.pl/web/finanse/kto-powinien-juz-dzis-zaczac-testowac-wystawianie-e-faktur.

Przepisy dotyczące stosowania KSeF wynikają już z ustawy o VAT. MF wskazuje, że KSeF jest gotowy na podatników, ale czy podatnicy gotowi są na KSeF, skoro mamy połowę stycznia, do KSeF pozostało około 5,5 miesiąca a w projektach dalej znajdują się istotne dla podatników rozporządzenia związane właśnie z KSeF? Rozporządzenia uszczegóławiające stosowanie KSeF:

  1. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (aktualnie na etapie opiniowania)
  2. Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur (aktualnie na etapie opiniowania)
  3. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przypadków odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, w których podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych (aktualnie na etapie opiniowania)
  4. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług – opublikowane Dz. U. z 2024 r. poz. 13, wchodzi w życie od 1 lipca 2024 r.

Problematyczne będzie wystawianie faktur dla konsumentów i podatników zwolnionych od podatku VAT, a niezarejestrowanych, czyli takich których nie znajdziemy na białej liście podatników. Nie mają oni obowiązku rejestracji – skąd sprzedawca ma wiedzieć, czy nabycia dokonuje konsument (wówczas faktura wystawiana będzie poza KSeF) czy podatnik zwolniony (wówczas faktura wystawiana w KSeF), gdy czasem to sam nabywca ma problem z określeniem jaki posiada status. Czy konieczne będą aneksy do umów z kontrahentami w tym zakresie? Czy MF nie powinno wprowadzić obowiązku rejestracji wszystkich podatników VAT zwolnionych?

Jednym z głównych wyzwań przed jakim staną Samorządy to przyporządkowywanie faktur zakupowych do właściwych jednostek organizacyjnych (szkół, centrów usług wspólnych, zakładów budżetowych) – oznaczenie odbiorcy na fakturze nie będzie obligatoryjne, co oznacza, ze jeśli sprzedawca np. energii elektrycznej wystawi fakturę i wskaże wyłącznie nabywcę jako Gminę/Powiat z NIP tego podatnika i nie oznaczy odbiorcy poprzez NIP danej jednostki to faktura trafi do „worka” Gminy/Powiatu i zacznie się poszukiwanie odbiorcy tej faktury. W KSeF (Aplikacji udostępnionej przez MF) nie będzie możliwości przesyłania faktur pomiędzy jednostkami Gminy/Powiatu. Oczywiście można w tej sytuacji liczyć na dostawców programów, na to, że to oni przewidzą rozwiązanie takiego problemu w swoich systemach księgowych – ale czy to zrobią, w dużej mierze zależy od uzgodnień pomiędzy samymi zainteresowanymi.

Inne KSeFowe problemy to choćby kwestia nadawania i odbierania uprawnień do korzystania z KSeF, kto komu będzie je nadawał? Kto będzie odpowiadał za ewidencjonowanie tych uprawnień, jak zabezpieczyć się przed dostępem do KSeF osób nieuprawnionych – czy stosowanie tokenów będzie bezpieczne? A może warto zebrać wszystkie te zasady w „jakąś” procedurę?

To tylko niektóre z problematycznych kwestii – podobno MF ma przygotować objaśnienia podatkowe, a czasu coraz mniej… W związku z licznymi wyzwaniami w zakresie KSeF, dalsze czekanie na podjęcie czynnych działań może okazać się dosyć ryzykowne – co, jeśli KSeF jednak zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku a Twój Samorząd nie będzie gotowy? 

Martyna Archacka
Kancelaria Wyrzykowscy