W sezonie imprez gminnych pamiętajcie, że nie każda wpłata na poczet imprezy jest darowizną!

Data publikacji: 31-08-2022

Rozliczenie VAT za lipiec zostało już złożone, a rozliczenie za sierpień przed nami. W miesiącach letnich i okresie wakacji w samorządach królują imprezy lokalne imprezy muzyczne, kulturalne i rozrywkowe. Często organizacja takich przedsięwzięć jest dofinansowana przez lokalnych przedsiębiorców, przyjaciół gminy i wiele innych podmiotów, które mają ochotę wspomóc Gminę finansowo w organizacji swoich ulubionych imprez. Gminy powinny uważać na to, że nie każda wpłata jaką otrzymają jest darowizną, wolną od opodatkowania VAT!
Jeżeli Gmina otrzymuje pieniądze i nie jest zobowiązana do wykonania na rzecz darczyńcy zupełnie niczego w zamian, to rzeczywiście mamy do czynienia z darowizną, która nie podlega opodatkowaniu VAT. 
W przypadku kiedy Gmina otrzymuje pieniądze na organizację imprezy, a w zamian jest zobowiązana do tzw. promowania darczyńcy w czasie imprezy, przykładowo w postaci umieszczenia banerów reklamowych, umieszczenia na swojej stronie internetowej materiałów promocyjnych lub samego wymieniania nazwy podmiotu wspierającego, zorganizowanie stoiska promocyjnego lub każdej innej formy promowania swojego dobrodzieja, mamy tak naprawdę do czynienia ze  świadczeniem usług przez Gminę w zamian za zapłatę, co spełnia definicję odpłatnego świadczenia usług i podlega opodatkowaniu VAT! 
Otrzymana od podmiotu wspierającego kwota stanowi zapłatę w kwocie brutto, która podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT – 23% i należy odpowiedni dla celów VAT ją udokumentować. Obowiązek podatkowy dla usług reklamowych/promocyjnych powstaje na zasadach ogólnych, co znaczy, że w dacie wniesienia wpłaty, jeżeli miała ona miejsce przed imprezą, lub w ostatnim dniu imprezy, jeżeli pieniądze wpłynęły po niej. 
 

Milena Załęska
Kancelaria Wyrzykowscy