Kiedy gmina może odliczyć 100% podatku VAT od inwestycji wodociągowej? – Interpretacja organu podatkowego.

Data publikacji: 15-06-2023

W dniu 7 czerwca 2023 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację dotyczącą prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od tej części wydatków, która związana jest wyłącznie ze świadczeniem odpłatnych usług dostarczania wody do odbiorców zewnętrznych. Odbiorcami zewnętrznymi są mieszkańcy, przedsiębiorcy i instytucje, dla których dostawa wody przez gminę jest odpłatnym świadczeniem usług opodatkowanym podatkiem VAT. Gmina dostarcza wodę również do jednostek organizacyjnych gminy (np. szkół) oraz innych miejsc wykorzystywanych do realizacji zadań własnych. Woda jest także incydentalnie zużywana na cele przeciwpożarowe poprzez hydranty. Dostawa wody w tych przypadkach nie jest opodatkowana podatkiem VAT. Gmina prowadzi działalność w zakresie dostawy wody, za pośrednictwem samorządowego zakładu budżetowego – Zakład Gospodarki Komunalnej (ZGK).

Pytanie zadane organowi podatkowemu

Przedmiotem pytania skierowanego przez gminę do organu podatkowego jest możliwość odliczenia podatku VAT od wdrożenia systemu zdalnego odczytu zużycia wody w całej gminie przy zastosowaniu nowoczesnych wodomierzy. Gmina zaznaczyła, że jest w stanie dokonać jednoznacznego przyporządkowania wydatków ponoszonych na realizację inwestycji do poszczególnych rodzajów prowadzonej działalności, tj. do czynności opodatkowanych VAT (świadczenie usług dostarczania wody na rzecz Odbiorców zewnętrznych) lub pozostających poza zakresem regulacji ustawy o VAT (vide dostawa wody do Odbiorców wewnętrznych).

Stanowisko gminy

Gmina, po dokonaniu alokacji bezpośredniej wydatków na inwestycję, jest uprawniona do pełnego odliczenia VAT naliczonego od tej części wydatków, która związana jest wyłącznie ze świadczeniem odpłatnych usług dostarczania wody do odbiorców zewnętrznych, tj. niezwiązanych z doprowadzaniem wody do odbiorców wewnętrznych.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy uznał stanowisko gminy za prawidłowe. Zaznaczył, iż odnosząc się do przedstawionych wątpliwości, należy zauważyć, że obowiązkiem podatnika w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Podatnik ma obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu, czyli dokonania tzw. bezpośredniej alokacji. Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną, brak jest natomiast takiego prawa w stosunku do towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności zwolnionych z opodatkowania oraz niepodlegających temu podatkowi. W konsekwencji organ uznał, że warunki uprawniające do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostaną spełnione – gmina ma prawo do odliczenia pełnej wysokości podatku naliczonego od tej części wydatków, która związana jest wyłącznie ze świadczeniem odpłatnych usług dostarczania wody do odbiorców zewnętrznych.

Paweł Czaplicki
Kancelaria Wyrzykowscy