Sprzedaż samochodu służbowego przez JST - z VAT czy poza VAT?

Data publikacji: 05-01-2023

Czy Samorząd sprzedając samochód służbowy robi to w ramach działalności gospodarczej i dostawa powinna podlegać opodatkowaniu czy robi to w ramach działalności pozostającej poza ustawą o VAT i dostawa nie podlega opodatkowaniu? T o   z a l e ż y

Załóżmy, że chodzi o sprzedaż samochodu osobowego wykorzystywanego w Urzędzie bądź Starostwie (generalnie jednostkę JST, która realizuje zarówno działalność gospodarczą, tj. opodatkowaną i zwolnioną od VAT oraz działalność poza ustawą o VAT, tj. niepodlegającą VAT). 

Bez znaczenia pozostaje to czy jednostka ta ustaliła proporcję odliczenia VAT na dany rok czy też nie ustaliła, a jeśli ustaliła to na jakim poziomie, bez znaczenia pozostaje również to czy jednostka dokonuje odliczeń podatku VAT. Dla określenia czy dana sprzedaż podlega opodatkowaniu czy nie kluczowe jest określenie czy przedmiot sprzedaży (tutaj samochód służbowy) służył działalności opodatkowanej VAT.

W związku z czym możliwe są 2 scenariusze:

  1. Samochód służbowy służył wyłącznie realizacji działań pozostających poza ustawą o VAT (niepodlegających VAT), tj. był przeznaczony dla kierownika wydziału: Urząd Stanu Cywilnego czy też przeznaczony dla pracowników zajmujących się ustalaniem i pobieraniem podatków lokalnych, itd. – generalnie samochód służył takim wydziałom czy pracownikom, którzy w żadnym stopniu nie zajmują się realizacją działalności opodatkowanej wykonywanej przez Samorząd, ani bezpośrednio, ani pośrednio.
    W tym przypadku sprzedaż tak wykorzystywanego samochodu odbędzie się poza ustawą o VAT, Samorząd nie występuje w tej sytuacji jako podatnik VAT, faktura dokumentująca sprzedaż nie powinna zostać wystawiona, sprzedaż nie powinna zostać wykazana w deklaracji VAT. Strony powinny zawrzeć umowę cywilnoprawną.
  2. Samochód służbowy służył zarówno realizacji działań pozostających poza ustawą o VAT (niepodlegających VAT), jak i działalności gospodarczej (opodatkowanej i zwolnionej) w sposób pośredni bądź bezpośredni, tj. służył celom wskazanym w pkt 1, ale również pracownicy jeździli nim w celu dokonania zakupów na potrzeby jednostki czy też w celu zawarcia aktów notarialnych sprzedaży nieruchomości czy też w celu zawarcia umów na dotację dla potrzeb finansowania różnych inwestycji, gdzie część inwestycji wykorzystywana jest również w ramach działalności opodatkowanej VAT. Samochód wykorzystywany był zatem do wszelkich czynności realizowanych przez Samorząd.
    W tym przypadku sprzedaż tak wykorzystywanego samochodu odbędzie się w ramach działalności opodatkowanej VAT, Samorząd występuje w tej sytuacji jako podatnik VAT, sprzedaż powinna zostać wykazana w deklaracji VAT zgodnie z właściwą stawką VAT. 

Możliwa jest zatem sytuacja, w której Samorząd nie dokonuje odliczeń podatku VAT od wydatków ponoszonych na samochód służbowy, ale wykorzystuje go w sposób opisany w pkt 2 i w przypadku sprzedaży takiego pojazdu będzie zobowiązany do jej opodatkowania na gruncie VAT właściwą stawką.

Martyna Archacka
Kancelaria Wyrzykowscy