Czy przedsiębiorca może skorygować zawyżony VAT na paragonie? Sprawa trafiła do TSUE.

Data publikacji: 03-08-2022

Kwestię odzyskania zawyżonego na paragonie VAT omawialiśmy w jednym z majowych artykułów. W marcu 2022 roku NSA wskazał, że podatnik ma prawo dokonać takiej korekty – więcej w artykule

 

O co w ogóle chodzi? 

Sądy w znakomitej większości zgadzają się z podatnikami, iż w sytuacji, gdy sprzedawca zastosował niewłaściwą, zawyżoną stawkę VAT dla dokonanej sprzedaży to może on dokonać korekty rozliczenia podatku VAT z urzędem skarbowym (np. gdy zastosował 23% zamiast 8% czy 5%). Korekta ta polegać ma na zwiększeniu sprzedaży netto oraz zmniejszeniu należnego podatku VAT, przy czym zmianie nie ulega cena dla nabywcy (wartość brutto). Zdarzają się jednak również niekorzystne dla podatników stanowiska sądów, zatem brak jest jednolitej linii orzeczniczej w tym zakresie.

Odmienne jednak jest podejście organów podatkowych w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Nie przyznają podatnikom prawa do skorygowania sprzedaży „paragonowej” wskazując na to, że otrzymany przez podatnika zwrot nadpłaconego VAT, którego ciężar przerzucił on pierwotnie na klienta, spowodowałby bezpodstawne wzbogacenie przedsiębiorcy. Organy wskazują również na to, że gdyby tę nadpłatę podatnik oddał klientowi to taka korekta byłaby możliwa, co jednak w praktyce jest niemożliwe, gdyż nabywca usług/towarów, który pobrał przy kasie paragon fiskalny, jest anonimowy i podatnik nie ma możliwości takiego zwrotu dokonać.

 

Analizując kolejną sprawę dotyczącą korekty sprzedaży paragonowej, pod koniec czerwca NSA postanowił skierować pytanie prejudycjalne do TSUE. Zapytał o to, czy „art. 1 ust. 2 i art. 73 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE seria L z 2006 r. Nr 347/1 ze zm.) oraz zasady neutralności, proporcjonalności oraz równego traktowania należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie praktyce krajowych organów podatkowych, w zakresie w jakim nie dopuszcza ona - z powołaniem się na brak krajowej podstawy prawnej i bezpodstawne wzbogacenie - korekty wartości podstawy opodatkowania i podatku należnego, jeżeli sprzedaż towarów i usług konsumentom z zawyżoną stawką VAT zarejestrowana została za pomocą kasy rejestrującej i potwierdzona paragonami fiskalnymi, a nie fakturami VAT, przy niezmienionej w wyniku tej korekty cenie (wartości brutto sprzedaży)?”.

Jeśli podatnik nie dysponuje korzystną dla siebie interpretacją indywidualną w zakresie możliwości dokonania omówionej wyżej korekty sprzedaży paragonowej, to z dużym prawdopodobieństwem taka korekta zostanie zakwestionowana przez organ podatkowy w toku np. czynności sprawdzających czy kontroli podatkowej. Przy braku jednolitej linii orzeczniczej, przedsiębiorcom pozostaje czekać na wyrok TSUE albo wystąpić o własną interpretację, a w przypadku jej niekorzystnego rozstrzygnięcia walczyć o swoje stanowisko w sądzie.

Martyna Archacka
Kancelaria Wyrzykowscy