Wierzycielu – pamiętasz o odsetkach?

Data publikacji: 25-01-2022

Wierzycielu – pamiętasz o odsetkach?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma wiele plusów, lecz niejeden przedsiębiorca musiał zmierzyć się z nieuczciwym kontrahentem, który nie płacił za wykonane usługi bądź wydany towar. Znajoma sytuacja? Co w takim razie zrobić?

Wezwanie do zapłaty – ale czy konieczne?
Wśród wielu naszych Klientów panuje przekonanie, że na początku trzeba wysłać wezwanie do zapłaty, aby dopiero później wnieść pozew do sądu. Nic bardziej mylnego! 
Jeśli swojemu dłużnikowi oznaczyłeś termin zapłaty (a tak się dzieje najczęściej), możesz od razu składać pozew do sądu. Jednak część Klientów decyduje się na wezwanie do zapłaty, aby zobaczyć, czy dłużnik jakkolwiek zareaguje – może zapłaci od razu, a Ty nie będziesz marnował czasu na dalsze postępowanie. 

Co z odsetkami? 
W wysyłanym przez Ciebie wezwaniu powinna znaleźć się informacja o odsetkach – należą Ci się one nawet, jeśli nie umówiłeś się na nie z kontrahentem. Najkorzystniejszym rodzajem odsetek są odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych – obecnie wynoszą one 11,75% w stosunku rocznym. Przysługują one nawet bez dodatkowego wezwania (czyli możesz się o nie ubiegać dopiero w kierowanym pozwie o zapłatę) i dotyczą przede wszystkim relacji między przedsiębiorcami. 

Obok żądanych odsetek należy się także rekompensata za koszty odzyskiwania należności od 40 do 100 euro – w zależności od głównego długu. Kwota rekompensaty przeliczana jest na polskie złotówki przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.

Dłużnik zapłacił, ale bez odsetek – czy to znaczy, że one przepadły?
Pamiętaj, że możesz złożyć pozew do sądu o same odsetki – w niektórych przypadkach są one naprawdę wysokie, więc gra jest warta świeczki. Pamiętaj jednak, żeby za długo nie zwlekać, obowiązują terminy przedawnienia, a jeśli dłużnik w sądzie wskaże, że już minęły, Twój dług nie będzie możliwy do odzyskania. 

Dagmara Jabłońska
Kancelaria Wyrzykowscy